Tag Archives: антонио ристевски

Кога настапуваат Викторија Тодоровска и Антонио Ристевски

27912697_zimska olimpiada

  Викторија Тодоровска своето деби на Олимписките игри ќе го има на 15 февруари кога ќе настапи во дисциплината 10 км. слободен стил (7:30 часот по македонско време или 15:30 часот по корејско време). Ставре Јада покрај денешната трка на која заврши како последен во спринтот класичен стил, ќе ја има својата втора трка на 16 февруари во дисциплината 15 …

повеќе »

Антонио Ристевски заедно со Ставре Јада ќе бидат дел од ЗОИ 2018

Mavrovo Bistra 06022016 Antonio Ristevski

После една и пол година заврши квалификацискиот циклус за Зимските олимписки игри во Јужна Кореа. Нашиот најдобар скијач во Алпско скијање, Антонио Ристевски успеа да постигне олимписка А норма и да обезбеди простор за натпревари со најдобрите на Олимписките игри кои ќе се оддржат од 9 до 25 февруари во PyeongChang. Како што ни изјави, се чувствува во добра форма, а потврда се и …

повеќе »

Почнува светскиот шампионат 2017 Ст Мориц – Македонија со 7 натпреварувачи

96239_G08_W01 fis

Денес стартува Светскиот шампионат во алпско скијање, кое се одржува во швајцарскиот монденски центар Сент Мориц, а ќе трае до 18 февруари. Меѓу 589 натпреварувачи од 76 земји се е и македонската алпска скијачка репрезентација со 7 натпреварувачи. Шест во машка и една во женска конкуренција, а меѓу нив се Антонио Ристевски (слалом и велеслалом), Лука Божиновски (слалом и велеслалом), Дардан …

повеќе »

Антонио Ристевски 290-ти на ФИС рангот

Шарпланински куп

Овој ранг е најдобар за Антонио Ристевски, Скијачка федерација на Македонија како и за македонската скијачка историја воопшто. Имајќи во предвид дека на овој ранг, листата топ 500 е окупирана од натпреварувачи од австриската, француската, италијанската, американската, скандинавската скијачка ергала кои доминираат на светската ски сцена, нашиот Антонио Ристевски  навистина има постигнато супер резултати кои се за секоја почит. Антонио Ристевски по олимпијадата во Сочи …

повеќе »

Второ место за Антонио на слаломот во Копаоник

antonio_kopaonik

Антонио Ристевски, уште еднаш потврди сезонава дека е во одлична форма, повторно со добар резултат. На денешниот слалом во Копаоник, Србија, со освоеното второ место, кое му донесе 21,23 ФИС поени, го подобри својот најдобар резултат, а најдобар и за македонското скијање. Ристевски, со заостанување од само седум стотинки и со вкупно време од 1:35,28 минути заврши на второто место зад победникот Александар Барбу …

повеќе »

Утре настап на Антонио Ристевски во Сочи

20 antonio ristevski nastap

Утре на 19ти и 22ри февруари, настапува нашиот најдобар македонски алпски скијач, Антонио Ристевски. Антонио утре ќе настапува со стартен број 82, во дисциплината велеслалом. Трката е закажана и стартува од 11 часот по локално време, а втората стартува од 14:30 часот.

повеќе »
Оди на лентата со алатки