Tag Archives: дестинации

Ски туринг со брод низ Норвешките фјордови

Janne Tjärnström, Klas Granström, Chad Sayers and Per Ås at Stjernøya in Norway.

Норвешките фјордови и острови ги нудат некои од најдобрите ски тјуринг операции, базирани на брод, во прилог една кратка… Записи од Скандинавија По долг но благороден ден ден во планините и чорба од бакало, (потекло од португалската кујна) со солена норвешка риба, компири, кромид, домати и маслинки, како и локален ручек со месо од ирваси, седевме на палубата, без кошули …

повеќе »

Октривање на недопрените падини – КРИТ

crete ski touring

5 жени, 3 дена, Крит, една комерцијална репортажа од Dynafit за ски туринг дестинација за кој многумина не се ни свесни дека постои како опција за ски истражување. Иако островот Крит се наоѓа јужно кон медитеранот со медитеранска и северно-афричка клима, сепак снегот е присутен во зимскиот период на повисоките зони. Највисоки планини се Ида – Псилоритис 2456м и Белата Планина (Лефка …

повеќе »

ГРЕНЛАНД – Една качувачка експедиција

greenland

Надреални елементи како дел својствата на суровиот Гренланд. Океан, глечери, санти лед, студен ветар, редок жив свет, раздробени врвови низ арктичкиот региони, амбиент што ги отсликува последните граници на авантурите.    

повеќе »

Бајк ски туринг микс патешествие

pedaltopeaks_opener

Натоварени со велосипед низ арктичкиот дел на Норвешка. После разни технички проблеми, откажувања, исцрпни патувања на велосипед, спиење на снежни плажи, тоа што ќе се доживее и искуси низ тие временски амбиенти прави да се погледнете подлабоко во себе, трагајќи по мотивите за истражување и авантура.  

повеќе »

Алтернативна дестинација за истражување – Нов Зеланд

1467365037 new-zealand-winter_h

Ако сте љубители на алтернативни дестинации и ви сметаат парите во џебот. Нашето лето е нивна зима, нивната ниска туристичка сезона е точно кога ви треба најмногу одмор, меѓу јуни и август. И да, ладно е и ќе врне, но во Нов Зеланд ќе врне без разлика во кој период од годината би отишле. А во овој наш летен период …

повеќе »

Maewan – Екстремна Гренландска експедиција – скијање и планинарење

Maewan - Extreme skiing and mountaineering in Greenland

Неколку годишен проект, Maewan (името на бродот), патување околу светот, планинарење, скијање, алпинизам. Ерван Ле Лан капетан на бродот, таткото на овој проект, мулти-дисциплинарна авантура за истражување низ седум мориња. Различно од комфорот на алпите, алтернатива на удобните хотели, хели скијање или скијање со ратрак…Еден од домородците на Грендланд коментира “Вие сте прилично луди, никој не доаѓа во ова време од годината, …

повеќе »

ЗИМСКИ ПРОШЕТКИ НА ШАР ПЛАНИНА

PopovaSapka Ceripasina (11)

ДПС ТРАНСВЕРЗАЛЕЦ организира Зимски прошетки на Шар планина на 03 Јануари 2016 год. Поаѓање во 08:00ч на паркингот кај ПТТ (Железничка станица), цена 400ден. Попатни станици /Градежен фак -Хотел Карпош – Сити мол- Цујо во Ѓ.Петров/ Стартот на акциите започнува од планинарскиот дом Смрека Акција 1 – искачување до Камена Низа 1933мнв се пешачи 2 ч искачување + 2 ч …

повеќе »

Традиционална новогодишна прослава на 2217мнв во “кафаната” Миленков Камен

milenkov kamen

Да ја испратиме годината како што доликува. Исто како и лани прославата ќе се орджи на Миленков Камен нa 2217мнв. Секој кој ќе дојде е должен со себе да донесе добро расположение нешто за мезе а, ние ќе отвориме црвено винце. Времето засега ветува многу. Патеката ќе биде тешка за сите оние кои не биле никаде во изминативе месеци. Искачувањето …

повеќе »

Скијање во Закопане, Полска

46568_691_z ski zakopane poland

Закопане – најпознатијот скијачки и зимски центар на Полска, сместен под највисоките врвови на Татрите на 900 м/нв. Исклучителната зимска инфраструктура на ова градче и околината ќе овозможат големо задоволство на сите љубители на скијањето, а многубројните хотели,пансиони,ресторани и дискотеки ќе допринесат од полската зимска престолнина да понесeте најубави спомени. “Откриен“ во втората половина на XIX век Закопане секоја година …

повеќе »
Оди на лентата со алатки