Tag Archives: европа ски центри

Масивни снежни врнежи, низ Zermatt илјадници туристи заглавени

Zermatt2

Илјадници туристи се заглавени во швајцарскиот ски центар “Zermatt” кој е отсечен со голем снег за втор пат годинава. Соседниот скијачки центар во Италија, блиската Cervinia исто така беше покриена со снег со тоа што властите ја кренаа тревогата за лавина на 5ти степен на скала од 5 – највисока забележана низ Швајцарските и Австриските Алпи во неделата. Гостите беа …

повеќе »

Невремето низ алпите ги преполни центрите со снег

BardonecchiaSki

Ако изминатите години до овој период или поточно до декември месец пристигнуваа вести за топло време и мали количини на снег. Оваа сезона алпските ски центри посебно оние лоцирани околу француските алпи, Швајцарија и северо-западните делови на Италија мака мачат да ги откопаат и да ги стават во нормална функција своите ски центри. Во некои ски центри снежната покривка изнесува …

повеќе »

Фестивалот Exit ќе биде дел од зимската сезона на Јахорина

jahorina 9_58

Од оваа година организаторот на Exit фестивалот покренува нов фестивал овој пат зимска варијанта од 15-18 март на Јахорина. Програмата на фестивалот ќе биде како дневна и ноќна сесија, повеќе детали ќе има наскоро, а влезниците ќе бидат достапни за купување на стартот на зимската сезона. Фестивалите низ планинските центри се во подем и носат дополнителна енергија за време на …

повеќе »

Презентација на скијачка сезона 2017/2018

Hintertuxer-Gletscher

Следи го настанот Традиционално и оваа година Кафе Бар Љубов – Скопје , претсезонски ќе ги дружи македонските скијачи, бордаши и сите останати љубители на снегот 🙂 На 12ти октомври, ќе имаме можност да чуеме нешто повеќе за скијачките центри за каде оваа сезона се организирани аранжмани со поаѓање од Скопје, овој пат во режија на Нехар Травел. Презентацијата ќе …

повеќе »
Оди на лентата со алатки