Tag Archives: европски ски центри

5 најтагирани зимски дестинации – кое од овие места ќе ви остави најдобар впечаток, а кое го зазема првото место?

Chamonix

5 најфотогенични зимски дестинации – кое од овие места ќе ви остави најдобар впечаток а кое го зазема 1вото место? Социјалните медиуми набрзо ќе не преплават со фотографии од снежни планини, снежни падини, израмнети скијачки патеки, треперливи светулки во снежен бајковит амбиент, греано вино како чади како и пејсажи од најпопуларни зимски – планински дестинации. Grindelwald, Switzerland која е  по …

повеќе »

Неколкуте поинтересни ски центри во Европа за Après провод “after party”

Verbier, Switzerland

За многумина, забавата после скијање и сноуборд испаѓа легендарен дел, ги привлекува “на по едно” пиво после бордање кое набрзо завршува со неколку испиени тренди јегери играјќи ентузијастички далеку повеќе одколку што сте очекувале смеејќи им се на скијачите кои прават смешни маневри и едвај се движат во нивните ски-чизми. Понекогаш после напорниот ден на планина и снег тоа изгледа невозможно …

повеќе »

Нехар Травел организира “Ski Opening – Val Thorens”

0002139 nehar travel ski opening val thorens

Следи го настанот Оваа година во организација на Нехар Травел ќе имаме единствена можност да скијаме во најголемиот ски центар во светот “Три Долини”  (Les 3 Vallées). Сместувањето е во Val Thorens и тоа на отварање на ски сезоната. Val Thorens е алпски рај и еден од најелитните ски центри во југоисточна Франција, со повеќе од 600 километри обработен патеки. Љубителите на скијањето …

повеќе »

Алпските ски центри објавија датуми за старт на сезона 2017/2018

skimacedonia-soveti-oprema

Новата ски сезона полека пристигнува, инвестициските зафати се при крај, а дел од елитните и најголеми ски центри веќе објавија и датуми за старт на ски сезоната и снежните радости. Во прилог табелата со датуми на планиран почеток на работа на ски центрите. Во некои од ски центрите кои имаат скијање на глечер во текот на целата сезона деновиве имаше …

повеќе »

World Ski Awards™ кој ќе биде најдобриот во ски туризмот

world ski awards

World Ski Awards™ е глобална иницијатива за препознавање и наградување на најдобрите во ски туризмот. Настан кој на едно место ги собира светските лидери од оваа индустрија, место каде што се споделуваат најдобрите практики, иновации  и знаења поврзани со ски туризмот. Гласањето за тоа кој е најдобар може да го направи секој корисник, правно или физичко лице. Гласањето започна неодамна од …

повеќе »

Необичен за нас обичен ден за нив – Saas Fee

18954919_saas fee glacier

Швајцарскиот глечер Saas Fee денес,  таму тековно функционира борбата за одржување на стазите во лето. Глечерска зона на Saas Fee, Allalin е пристапна преку подземна гондола и работи до крајот на октомври. За време на летниот работен термин, лифтовите отвараат од 7:30 но за да стигнете до таму ви треба повеќе од еден час, па затоа пожелно е да се станува рано за да …

повеќе »

Комплетиран најголемиот ски центар на затворено

17357246_Wanda Cultural Tourism City

На почетокот на месец август, во Кина треба да биде отворен за јавноста најголемиот ски ценар на затворено. Лоциран е во областа Сонгбеи во Харбин, во североисточниот дел на Кина. Просторот кој го зафаќа овој ски фрижидер е 72.600 квадратни метри со шест посебни патеки. Оваа површина е двојно поголема од моментално најголемиот затворен ски парк Snow World – Landgraaf кој …

повеќе »

Јахорина е на распродажба, собраните средства за реинвестиции во опрема

jahorina 010

Олимпискиот центар Јахорина под лупа на тамошната влада, има потенцијал да доживее сериозна трансформација во сопственичката и организациската структура. Владата на Република Српска има намера во краток рок да изврши реорганизација на ски центарот кој книжи загуби со тоа што ќе ја раздвои основната дејност на центарот, жичарите од угостителската инфраструктура. Продавајќи ги хотелите на приватни инвеститори, тамошната влада планира …

повеќе »

Работилница на француските ски центри во Белград

atout-e1492412813965 FRENCH MOUNTAINS

Францускиот центар за туризам Atout France во соработка со France Montagnes, здружение за промоција на француските планини, организираат “FRENCH MOUNTAINS” работилница за француските скијалишта на 24 април 2017 во Белград, хотел Метропол Палас. На оваа работилница ќе се презентираат 10 француски излагачи, скијалишта, инкаминг агенции. Дел од нив се големите и светски центри Alpe d’Huez, Les 2 Alpes, La Plagne – Paradiski, Les …

повеќе »

Les Trois Vallées – Француски алпи со Игор Караџоски

asdasd

Околу 500 км ски патеки, 120 крос кантри , 183 ски лифтови кои пренесуваат околу 260.000 скијачи на час, 1920 снежни топови и 76 ратраци. Оваа област ангажира 424 спасувачи – ски патрола и повеќе од 1500 ски инструктори. Трите Долини ги сочинуваат најдобрите ски центри кои се меѓусебно исповрзани, а станува збор за светски познатите ски ценри Куршвел, Валторенс, …

повеќе »
Оди на лентата со алатки