Tag Archives: Елбрус

Кавказ 2017 година, Елбрус 5642 м. и Казбек 5047 м

DSC_0280-kavkaz elbrus petar gerasimov psd makpetrol darko vulovic vak anapurna

Ви пренесуваме интересна и корисна репортажа за сите оние кои се на ум да го искачат кровот на Европа, егзотична дестинација низ призмата и искуството на Петар Герасимов – ПСД Макпетрол  … За миг помислив дека емоциите, љубовта, желбата и потребата од планина се губат, се трошат како многу работи во животот, па ми се виде, уште додека траеше експедицијата …

повеќе »

Алпинистката Илина Арсова со скии на Кавказ

10303787_10152190765827963_1606867575610360815_n

Македонската алпинистка Илина Арсова која минатата година го освои Монт Еверест деновиве е на Кавказ во нови подвизи кон врвот Елбрус, притоа не се пропушта можноста да се искористи снегот за слободно скијање и телемарк на 5600 метри.

повеќе »
Оди на лентата со алатки