Tag Archives: зимски олимписки игри

Кога настапуваат Викторија Тодоровска и Антонио Ристевски

27912697_zimska olimpiada

  Викторија Тодоровска своето деби на Олимписките игри ќе го има на 15 февруари кога ќе настапи во дисциплината 10 км. слободен стил (7:30 часот по македонско време или 15:30 часот по корејско време). Ставре Јада покрај денешната трка на која заврши како последен во спринтот класичен стил, ќе ја има својата втора трка на 16 февруари во дисциплината 15 …

повеќе »

Злато за Hirscher во алпски комбиниран слалом

Alpine Skiing - Winter Olympics Day 4_Marcel Hirscher

Денес после неколку одложувања поради лошите временски услови се реализираа натпреварите од алпска комбинација – слалом. Marcel Hirscher очекувано како најдобар претендент, стигна до првото злато во оваа дисциплина. По него следат француските напаѓачи, Alexis PINTURAULT +0.23 и Victor MUFFAT-JEANDET +1.02.    

повеќе »

Слаб интерес за ЗОИ 2018 во Пјонгчанг, па влезниците се делат на лотарија

pyeongchang2018 615x400

Зимските олимписки игри кои треба да се одржат од 9 до 25 февруари 2018 година во Пјонгчанг, се на праг да дожиеват комплетен неуспех во однос на посетеноста. Влезниците за олимписките натпревари се пуштени во продажба, но резултатите од продажбата се разочарувачки. Голем дел од влезниците веќе почнаа да се делат на лотарија. Малата популарност на зимските спортови во Ј. Кореја, …

повеќе »
Оди на лентата со алатки