Tag Archives: Илина Арсова

Илина Арсова – Циклус слики и цртежи под наслов „Currently: Lurra“

Currently Lurra ilina arsova

Циклус слики и цртежи под наслов „Currently: Lurra“, е работен претежно во 2017 година, во непосредна врска со последните планинските доживувања претопени во скици, записи и дневници. Насловот накусо опишува еден номадски пат, користејќи го Баскијскиот збор за планетата Земја, Lurra. Шарените планини потекнуваат од нов психолошки момент во ликовното творештво, каде по долгогодишно со-дејствие со природата, почнувам да ја разоткривам нивната …

повеќе »

Ски телемарк на највисокиот активен вулкан во Европа

image-0-02-05-7b36e27 Ilina Arsova Etna Sicilia

Tелемарк на највисокиот активен вуклан во Европа, Етна 3350м , Сицилиjа Само десетина минути од кога стоевме на врвот на главниот кратер фасцинирани од потентноста на овој сеуште активен вулкан, Етна почна со посилна активност. Веќе скијавме една добра линија со чудна текстура на снег заситена со пепел и  вулкански песок. Правевме пауза на неколку стотини метри под врвот, на …

повеќе »

Илина ја скијаше Етна во моменти на ерупција

image-0-02-05-95088a9 Ilina Arsova Etna Sicilia

Несекојдневно искуство на нашата најдобра алпинистка и скијач кој практикува скијање на егзотични дестинации. Минатиот викенд, поточно во петокот на 17 март, Илина Арсова реализираше несекоjдневна авантура скијајќи на планината вулкан Етна, во моменти на негова ерупција. Очекуваме повеќе детали и нејзин извештај од оваа Спилберг авантура.

повеќе »

Ски туринг Јабланица врв Парумба

IMG_2439-2 Jablanica Parumba Gorna Belica freeride ski touring

Тмурното време и “верните облаци” над Горна Белица, не ни дадоа многу моменти за уживање во хоризонтот кон Охридско езеро и околните врвови на Јабланица. Сепак кога станува збор за тури од овој калибар, каде потењето стартува во првите минути, а за возврат се компензира со спуштање низ доловите на врвот Парумба 2040м, задоволството секогаш надминува 100 проценти. На околу …

повеќе »

Вино и телемарк рEVOлуција

image-0-02-05-telemark ski event mavrovo

Февруари месец, освен по виното и денот на вљубените, почнавме да го паметиме и по телемарк скијањето во Македонија. Оваа година како и вообичаено започнавме на падините на Бистра со теренска обука на ски центарот Заре Лазаерски.  Телемарк скијањето како интересн и елегантен начин на скијање всуштност влече корени уште од древните цивилизации во северните земји, кои скиите ги користеле …

повеќе »

Телемарк рEVOлуција на Бистра

telemark ilina 01

И оваа зима eдна од најстарите форми на скијање во светот благодарение на Илина Арсова и невладината организација „ТАКТ“ можеше да се види низ падините на Бистра и мавровијата.  Телемарк скијањето е техника која што комбинира елементи од алпското и нордиското скијање. Дисциплината го добива името од местото од каде што потекнува, Телемарк во Норвешка и се смета за една …

повеќе »

Записи од искачувањето на Мера Пик 6476м, Хималајски масив, Непал Илина Арсова и Филип Василески

Ilina Arsova mera peak (16)

Записи од искачувањето на Мера Пик 6476м, Хималајски масив, Непал Илина Арсова и Филип Василески – први Македонци на овој врв, 07-25 Ноември 2015 Во катастрофалниот земјотрес на 25 Април и 5 Мај 2015 беа уништени многу планински села и загубени илјадници животи. Многу ми е жал што мои пријатели и познаници ги загубиле своите животи, сепак драго ми беше да …

повеќе »

Илина најави и реализираше телемарк скијање од Мера Пик на Хималаи

Ilina Arsova Dizin Iran Vanessa Beucher (10)

Илина Арсова го реализираше тоа што ни го најави неодамна, желбата да скија телемарк на рекордна висина од 6500 метри на хималајскиот врв Мера Пик висок 6476 метри во Непал. Денес таа објави дека успешно го искачи врвот за околу 5 часа заедно со Филип Четкар. Целиот обид траел 12 дена со вклучена аклиматизација, без помош на водичи.

повеќе »

Запознавање на Иран од поинаков агол – Илина Арсова

Ilina Arsova snowboard Iran VANESSA BEUCHER (3)

Пет жени од од неколку земји (Македонија, Франција, Швајцарија, Русија) меѓу нив и алпинистката Илина Арсова, за меѓународниот ден на жената 8-ми март реализираа посета на една стара земја и стара култура, фасцинантниот Иран. Целта на посетата беше нивно запознавање со дотогаш за нив непозната снежна “сестра” Мона, сноубордерка од Иран и споделување на искуствата со неа. Како и одблизу да се запознаат …

повеќе »

Алпинистката Илина Арсова со скии на Кавказ

10303787_10152190765827963_1606867575610360815_n

Македонската алпинистка Илина Арсова која минатата година го освои Монт Еверест деновиве е на Кавказ во нови подвизи кон врвот Елбрус, притоа не се пропушта можноста да се искористи снегот за слободно скијање и телемарк на 5600 метри.

повеќе »
Оди на лентата со алатки