Tag Archives: информации за снег

Пониква зимски амбиент 20.01.2018

IMG-0a5cdd6 ponikva osogovo 19012018

Деновиве Пониква конечно под засилено ладење, па снегот кој паѓаше изминативе неколку дена формираше нова снежна покривка од 20 см. Активен е лифтот на помалата патека Стаза 1, каде барем може да се приучите или научите да скијате. Низ центарот работат сите туристички капацитети, а за викендов скоро и да немаше слободно место.

повеќе »

Многу лош ден на Шапка

IMG_20180118_211900_441

фото 18.01.2018 Денеска силниот ветар беше причина заради која не работеше центарот…ама, не дека не се вадеа добри фотографии  🙂 Ветрот ќе го им и утре на репертоарот со силина од 20-40км/h, дневна температура околу 0°С

повеќе »

Ски бус – превоз Скопје Попова Шапка Скопје

fb_skibus

Секој ден ски бус, Скопје – Попова Шапка – Скопје Контакт инфо 02/31 15 826 savana@savana.com.mk / info@savana.com.mk Дневна ски карта + бус транспорт, 1100 денари, за деца до 12 години 700 денари. Само превоз до Попова Шапка 300 денари. Едно возење на двосед Св.Илија + превоз 400 денари One ride on the cable car St. Ilija + bus service – …

повеќе »

Како е ски ситуација на Копанки 14.01.2018

26678409_kopanki pelister

Снежен амбиент, ски центар Копанки – Пелистер 14.01.2018 Активни се двете патеки, во функција се двоседот и ски лифтот. Снег со променлив интензитет ќе паѓа и во текот следните денови, дневни температури околу 0°C No   Ski Center Kopanki – Pelister 2017/2018 Price 1 three days ski arrangement  ( Fullboard and ski pass) 5.500 den 2   daily ski pass 300 den 3  three days ski pass …

повеќе »

Маврово 14 јан 2018

26913681_14012018 mavrovo

Денови со снег и ниска прегледност, температура на Бистра -2°C, во текот на ноќта и утре засилен интензитет на снежни врнежи кои ќе ги има со мали прекини во текот на целиот ден. За утре, понеделник 15.01.2108 год,  слаб кон засилен ветар, ниска слаба видливост. Во зависност од временските прилики, ќе работат повеќето лифтови во горниот дел. фото 14.01.2018

повеќе »

Снег низ ски регионите, условите за скијање подобрени

192.168.213.125_01_20180113094741970_mavrovo

Снегот што паѓаше изминатава ноќ ги подобри ски условите на патеките во Маврово и на Попова Шапка, на терените има нови 10 см снег. Ладното време и снегот ќе продолжат да бидат присутни и следните денови, снег ќе паѓа со променлив интензитет во текот на целата наредна недела и се очекува да донесе повеќе од 30 см нова снежна покривка. …

повеќе »

Ски центри ски состојба

26610185_mavrovo 03012018

Утре и деновите од продолжениот викенд не очекуваат претежно сончеви денови со слаб до умерен ветар Оперативни ски центри со активни лифтови за скијање се Попова Шапка и Маврово , во Крушево активен е само двоседот кој води до ски центар Станич. Лифтовите ќе продолжат со работа и после празниците. Ски состојба 4 јануари 2018, Попова Шапка , активни се сите …

повеќе »

Двосед жичницата ќе работи и во Крушево

26135150_10203814463478027_220563210_n

Иако нема доволно снег за ски лифтовите на Станич, ќе биде активен двоседот кој води од градот до ски терените каде во најмала рака може да фатите добро сонце и релаксиран поглед на крушевската корија. Цената на дневна ски карта е 500 денари, полудневна 350, само двосед жичара чини 150 денари.

повеќе »

Од утре Попова Шапка ќе ги стартува лифтовите

popova sapka (2)

Од утре, сабота 30.12.2017,  Ски -центарот „Попова Шапка“ бесплатно ќе ги пушти жичарите и ски-лифтовите за сите гости, посетители и добронамерници. Уживајте во празниците и во прекрасната Попова Шапка. Следете на https://www.instagram.com/skimacedonia.mk/ Провери како е во моментов http://skimacedonia.mk/webcams/

повеќе »

Патот за село Галичник прооден за новогодишните празници

IMG_20171227_182559_galicki pat toni voda carevec medenica bistra

Good news for those who want to spent new years holidays in picturesque village Galicnik, the road will be open and passable 🚜👌📷 24.12.17 Месна заедница Галичник информираше дека ЈП Македонија пат за престојните празници ќе го одржува патот Маврово – Галичник и ќе биде ставен во редовна програма за зимско одржување. Новата година, секој кој има можност, со сопствен превоз …

повеќе »
Оди на лентата со алатки