Tag Archives: караџица

Скијачка дивина во близината на Скопје – Караџица

IMG_3382-1-2 Karadzica Patishka reka Ubava Ostri vrv

За тоа какви се перформансите за скијање на импресивниот масиф Јакупица и северните падини на зоната низ делот на Караџица нема потреба многу да се коментира. Природните убавини, богатството од шуми, реки и поточиња, налик на канадските територии, можат само да ги натераат останатите ски центри да се молат во оваа зона да нема ски центар. Поставеноста на Караџица ја …

повеќе »

Записи на Хајкерите од Богомилски Марш

13041040_Bogomilski marsh april 2016

Ден четврток- цела екипа на I love hiking – group Macedonia на број 30 луѓе е во исчекување на големиот марш кој се одвива од Богомила до Скопје, сите се во некоја паника, фрчат телефони –последните прашања се поставуваат … Што да земам, има ли таму кај да се свари кафе, колку има одење, какво ќе биде времето … и …

повеќе »

Ски туринг на Караџица

PATISKA REKA - JURUKOVA KARPA - SASKOVICA - KARADZICA (2)

Додека ние онака утрински кукавме низ домот Караџица како било ладно, како и вечерта била студена, пристигнаа Симон Симоновски и Томица Котевски, турно екипа за кои низ разговор начувме уште претходната ноќ, дека има турно скијачи некаде во планинава и дека доаѓаат кон домот, но вечерта не пристигнаа……..утрината кога се сретнавме, направивме интересен разговор, дознавме и дека ноќта ја поминале во шумата, па ги …

повеќе »

Ноќ на Караџица

filip cakarov karadzica

линк до fb event Одиме на една порелаксирана тура со спиење и меѓусебно запознавање.Турата е за сите видови на планинари со добро расположение исто така добредојдени се сите оние кои можат да се пронајдат во групава. Турата е лесна. Во недела ќе имаме утринска прошетка до Жаба и долу до реката (2 часа во 2-та правци) и потоа до гробот …

повеќе »

Караџица, Црн врв, Убава, Остри врв, 17 мај 2015

Karadzica vrv ubava ostri vrv (8)

Караџица, Црн врв, Убава, Остри врв, 17 мај 2015 Втората лекција од планинарските, после Љуботен, и втора тура за почеток на сезоната пролет/лето 2015 би требало да биде Караџица со Остри врв или, уште поубаво, врвот Убава. Планина толку близу до Скопје, а сепак толку голема и дива, на која може да се изведе една сериозна планинарска тура. Снегот, со …

повеќе »

Oтворена еднодневна акција на Караџица со врвот Убава и Остри врв

ostri

ПК Македон организира отворена еднодневна акција на Караџица со врвот Убава 2352 м.н.в. и Остри врв 2340 м.н.в. во недела на 17 мај 2015. Турата е кружна и започнува од с. Патишка река (1243 м.н.в) од каде се одвојува макадам кон врвот Убава, па по гребенот, Остри врв и бачилото по друг пат се спушта кон Патишка река и е …

повеќе »

Дом Караџица – врв Сипичан 1790м

solunska-glava

Програма за планинарската акција “П.дом Караџица- врв Сипичан 1790 м.н.в.“Сабота 09.05.201516:00- Собирање и поаѓање од Транспортен центар-Скопе( Железничка станица) со организиран превоз17.30-Пристигнување во рибник Принц и поаѓање кон п.дом Караџица19.30-Пристигнување во п.дом КараџицаНедела 10.05.2015 07:00-Будење  07:30-Поаѓање кон врв Сипичан 1790 м.н.в.  10:00- Пристигнување на врвот од кој има единствен поглед на Солунска Глава и останатите врвови од источните падини на Јакупица, …

повеќе »
Оди на лентата со алатки