Tag Archives: мтб

Downhill MTB на најстрмната ски патека од Светскиот Куп – Kitzbühel

P-20180116-00613_news Max Stöckl red bull Kitzbuehel

Max Stöckl сакаше да направи нешто што никој досега не го сторил пред 78-тата прослава на славната скијачка трка во Ханенкам, Кицбил, во неговата матична земја, за суперспустот кој на агендата е во саботата на 20 јануари. На ледената патека која достигнува и 85% нагиб, постигна брзина од 110 км/h . “Возењето по ледениот рид е сосема поинаква работа од сè друго …

повеќе »

Планински велосипедизам – Мавровска тура

probike-mavrovo-skimacedonia-bogdevo

  Probike Skopje организира, следи го настанот Првпат кога ја конзумиравме турава, залепи ептен…викендот што е пред нас, недела, 26.11.2017 се вози една од најживописните МТБ тури, а е лоцирана во рамкие на националниот парк Маврово. Рутата  е на релација MAVROVO – STREZIMIR – BRODEC – KRAKORNICA – BOGDEVO – VRBEN – MAVROVO. Стартот е во 09:00, собирна точка Маврови Анови, …

повеќе »

Битолчани возобновуваат даунхил патека

23215515_aj da vozime mtb pelister kopanki

На Пелистер битолските ентузијасти кои се занимаваат со планински велосипедизам, ја возобновуваат и средуваат патеката за даунхил на Копанки која одреден период наназад стоеше неупотреблива. Ентузијазмот под Пелистер само се надградува, па покрај активностите за возобновување планинарски патеки, домови, ски клубови, на листата на тековни активности се појави и средување на велосипедски патеки. “Повторно се враќа ентузијазмот и желбата да …

повеќе »

Anneke Beerten – Победата на трка е супер но колку лајкови доби?!

13322103_anneke-beerten

Во прилог ви пренесуваме едно отворено писмо на револтиран спортист, Anneke Beerten, професионален натпреварувач со планински велосипеди во даунхил, неколку кратен национален победник и два пати светски шампион. Таа отворено пишува, како што и самата наведува, “време е да го исплукам надвор”….за баналноста на светот, лицемерие , за социјалните мрежи каде нечии задник има поголеми успеси од успесите и титулите …

повеќе »

Мавровска МТБ тура – Стрезимир – Бродец – Врбен

14364861_mtb-korab-mavrovo

Следи го настанот Пробајк Скопје, организира Мавровска тура низ корабскиот регион. Рутата е долга околу 55 км со средна тежина и поминува низ многу живописен предел исполнет со бројни шумски пејсажи, планински реки и погледи на големите корабски врвови и прекрасни села почнувајќи од Маврови Анови преку патот за Дебар, приклучокот за Стрезимир, патот за Кораб – Бродец – Кракорница – Богдево …

повеќе »

Велосипедски кружок „Милтон Манаки“ – Вело Камп Охрид 2016

13950886_velo kamp 2016 ohrid

Велосипедски кружок „Милтон Манаки“ организира Вело Камп Охрид 2016 од 8 до 13 август Велосипедски кружок за бавно возење велосипед „Милтон Манаки“ Зошто бавно возење велосипед и што е тоа Бавно велосипедско движење? – Бавното велосипедско движење го слави велосипедот и возењето велосипед. Возењето велосипед како прекрасен начин да се движите наоколу. Вие да го возите велосипедот при што ќе си …

повеќе »

МТБ Тура Љуботен

13147314_macedonian bike riders

Следи го настанот МТБ тура до ПД Љуботен, искачуваме 1630 мнв. Дружење и ручек во планинарскиот дом. Тргнуваме во 07:00 од Универзална сала и 07:25 од последна 5ка во Ѓорче Петров. ЗАДОЛЖИТЕЛНО Е НОСЕЊЕ НА КАЦИГА,РЕЗЕРВНА ГУМА И ВОДА. Тежина на турата: 9/10 Секој учесник вози на своја одговорност и сам е одговорен за несаканите последици.

повеќе »

Тест возачот на Fuji велосипедите снимаше низ Македонија

andi-schuster-exploring-macedonia

Откако репрезентативниот професионален тест возач на Fuji велосипедите, германецот Енди Шустер, одлучи да снима и вози низ Македонија со својот Fuji Auric, некои луѓе зачудено го прашуваа: “МТБ видео во Македонија? Ти си надвор од твојот ум!” “Што ќе правиш во таква земја? Тоа е премногу опасно и нема што да се види.” Еве неколку извадоци од извештајот на Енди …

повеќе »
Оди на лентата со алатки