Tag Archives: настани

#ПочниСоВодно

18835984_vodno

Следи го настанот Ова не е иницијатива само за почетници, ова е иницијатива за да останеме здрави, и да си ја подигнеме формата! Овој четврток ќе имаме поинаков автерворк, ќе биде со бенд на врв на Водно. Музичари кои свират кавери на странски хитови, македонска музика (Тоше, Влатко Стефановски) млади музичари на кои допрва им доаѓа времето. `Dad е името на …

повеќе »

МИСТЕРИИТЕ НА БЕЛАСИЦА II (МТБ НАСТАН)

misteriite na belasica mtb

Следи го настанот “Мистериите на Беласица” е настан кој по втор пат го организира велосипедски клуб АКТИВ од Струмица. Повелете на планинска велосипедска дводневна тура на прекрасната и “мистериозна” Беласица и уживајте во незаборавна викенд дружба. Стартот е од живописното струмичко село Смолари (360 м.н.в) кое се наоѓа во подножјето на планината Беласица), каде пријавувањето и регистрацијата на учесници започнува …

повеќе »

БЕГОВО ПОЛЕ OUTDOOR PARTY 2017-та

solunska-glava

Драги планинари и вљубеници во планинските убавини, ПСК Драчево Филип Чакаров по 5-ти пат ја организира забавата на најголема надморска височина во Македонија. Ќе ни биде задоволство што поголем број од вашите членови да земат учество во овој настан кој веќе деветта година традиционално се одржува. Добрата забава е загарантирана, а таа е зачинета со преубавите глетки на околината на …

повеќе »

Мала и Голема Враца од Брод

golema i mala vraca shar planina

Следи го настанот ТУРАТА Е ПРЕМЕСТЕНА ЗА ОВАА НЕДЕЛА 24-26 ЈУНИ Акцијата ќе биде организирана со шатори. Превоз – се групираме со сопствени возила. План : 16 јуни (петок) – попладне поаѓаме за Косово и стигнуваме до Брод – хотел Арџена – тука кампуваме 17 јуни (сабота) – го собираме кампот и се упатуваме кон Тија Вода и потоа до …

повеќе »

Шарски Води 2017 – Планиско Велосипедски Маратон

16722547_sharski vodi 2017

Следи го настанот ДПС Трансверзалец од Скопје на ден 25.06.2017 година (недела) ќе го организира Планинскиот Велосипедски Маратон „ШАРСКИ ВОДИ 2017“ велосипедска манифестација која е од рекреативен и натпреварувачки карактер. Маратонот како и секоја година традиционално се одржува последниот викенд од месец Јуни. Планинско – Велосипедска патека: ПОПОВА ШАПКА – МАВРОВО – ВРУТОК. Програма: Старт: Планинарски дом „Смрека“ на Попова …

повеќе »

Стогово – Биг Дорук 2268м

Stogovo Biag Doruk (3)

Следи го настанот Ајде сите на една поинаква тура на планината Стогово и нејзиниот врв-првенец Биг Дорук 2268 мнв. Зошто е Биг Дорук поинаква тура? Затоа што планината е неистражена, нејзините ресурси чекаат да бидат искористени, патеките се најретко одени, се проаѓаат камени куолари – тука целосно сте препуштени на мајката природа, а ќе видите зошто. ОПИС НА ТУРАТА: – …

повеќе »

КОРАБСКИ ВОДОПАД – МЕМОРИЈАЛ ДИМИТАР БОЦЕВСКИ

Mal Korab

Следи го настанот На 18.06.2017 (недела) ПСД КОРАБ организира еднодневна планинарска тура до Корабскиот водопад – водопадот во горниот тек на Длабока река, Акцијата е посветена на нашиот прерано починат член Димитар Боцевски. Настанот е влезен во календарот на годишни акции на ФПСМ. Корапскиот водопад (Пројфелски водопад) — водопад во горниот тек на Длабока Река на планината Кораб. Се јавува …

повеќе »

ПРЕЗЕНТАЦИЈА ‘РЕД ФОКС ЕЛБРУС 2017’

red fox elbrus aleksandar kirkovski dejan todevski

Следи го настанот ПК Македон ве поканува на презентацијата “Ред Фокс ЕЛБРУС 2017” каде нашите членови Александар Кирковски и Дејан Тодевски ќе споделат лични искуства од учеството на една од потешките светски планински (скајранинг) трки – до врвот Елбрус 5642 мнв. Тие беа дел од МК тимот, заедно со Марјан Бонев и Кирил Филиповски, кој во периодот 29.04.-08.05.2017 престојуваше на …

повеќе »

КРУШЕВО НИЗ КОРИЈА OUTDOOR ФЕСТИВАЛ

19059251_krusevo niz korija

Следи го настанот На 19 и 20 август ќе се случи по трет пат фестивалот на отворено „Крушево низ корија” кој во своите содржини ќе опфати: – кампување со сите придружни содржини (бендови,DJ-и и сл.) – планински велосипедизам, – планинарска тура низ крушевската корија, – тандем летови со параглајдер… Сите овие активности ќе бидат дополнети со дегустација и промоција на …

повеќе »

TOUR DE LAKE(S) – Охридско и Преспанско езеро

Tour de Galicica 2016_0483

Следи го настанот 2 езера на 2 август Овој Илинден подгответе се за велосипедска тура која во еден ден ги обединува Охридското Езеро, Преспанското Езеро и Галичица. Турата е рекреативна и е наменета на сите оние кои сакаат празникот да го поминат на велосипед покрај најголемите македонски езера и прекрасната Галичица. Должината на турата е 150 км со почеток во …

повеќе »
Оди на лентата со алатки