Tag Archives: опрема

Каква храна е најдобро да понесете со себе на планина и скијање

FOOD_barsNuts_750x400

Кога правите повеќе дневни тури и захтевни турно искачувања, добро е да имате високо енергетско мени за одржување на добра кондиција. Заборавете на газирани пијалоци полни со шеќер, огромни сендвичи со салами, мајонез, паштети или бурек кои не траат долго и за кои можноста да ви го расипат денот е голема. Сите знаеме колку е важна храната, некои не можат …

повеќе »

Фрирајд/Турно ски чизми наша селекција 2018

ski touring mavrovo

Веќе сме 2018 година, во изборот и селекцијата одевме пред се на идеална комбинација фрирајд / турно ски чизма во која при одлука доминира тежината и можноста на чизмата да биде за што повеќе терени. Сепак ретко кој од нас има по 2-3 или 5 пара ски чизми кои би ги менувале во зависност од потребите и турата која ја …

повеќе »

Ски туринг ранци 2018 наша селекција

ski-touring-pack

Во прилог наша селекција од специјализирани ски туринг ранци кои задоволуваат широк спектар на потреби при турно тури. Патролни 30 литарски ранци, кои би ги задоволиле долгите дневни тури. Држачи за цепини, лавинска опрема, простор и стегачи за скии или сплитборд, држачи за кациги, холдери за рехидратација, лесно достапни џебови и простор за складирање. BCA STASH 30L DEUTER FREERIDER PRO …

повеќе »

Совети за медицинска помош во странство. Како се активира полисата за патничко осигурување

hiking-with winner insurance

Што ако ти затреба медицинска помош во странство. Како се активира полисата за патничко осигурување. Исклучително важно е пред секое патување во странство да извадиш патничко осигурување. На тој начин ќе се заштитиш од потенцијални трошоци за користење медицински услуги, кои во странство знаат да бидат драстично големи. Ако го имаш патничкото со себе, а ти затреба медицинска помош додека си …

повеќе »

HOLY SHIFT! Некое скалило погоре Salomon S/Lab Shift MNC 13

S LAB SHIFT MNC 13 (2) salomon

Salomon вчера го најави револуционерниот комбиниран скијачки вез, комбинација со перформанси која веројатно многумина ја посакуваат. Ако можете да ги користите вашите везови за туринг како pin везовите со иглички, а од друга страна да скијате со нив како со стандарден вез, тоа е светиот грал, тоа е сонот Моделот Salomon S/Lab Shift MNC 13 ги нуди високите перформанси потребни за …

повеќе »

Како не трансформира планинарењето

Hiking 10

Планинарењето не трансформира. Оваа изјава и теза може да им личи збунувачка на тие што редовно планинарат, но вие сте веќе трансформирани. Како поточно оваа едноставна и секојдневна активност не трансформира ? Стјуарт Филипс (Stuart Phillips), професор на McMaster Универзитетот во Онтарио, одделение за Кинезиологија вели дека планинарењето може да го трансформира човековото здравје. “Додека планинариме, го спремаме нашето тело …

повеќе »

Надминување на ефектите од висинска болест

pushpa-chandra-marathon

Благосостојба на планина и надминување на ефектите од висинска болест. Ветеранот во алпски ултра маратони, докторка Пушпа Чандра е искусна во аклиматизацијата на екстремни височини – главобоки, несоница, недостаток на здив, лошење, деориентација и отекување на екстремитети. Додека акутна болест од големи височини може да варира од умерена до непријатна па и во некои случаи фатална, симптомите може да влијаат на …

повеќе »

Како да изберете ски стапчиња

ski-poles-skimacedonia

Кога избираме ски опрема најголемо внимание посветуваме на скиите и ски кондурите што е и сосема нормално. Но кога купуваме ски стапчиња (штеки) најчести дилеми се која должина, од кој материјал за сето тоа на крај да се сведе на најевтините. Стаповите треба да задоволуваат неколку услови – да се доволно силни за да го издржат оптеретувањето при скијање, да …

повеќе »

Ски чизми модели 2018 наменети за обработени ски терени

skijacki cizmi ski boots skijanje 2018

Ви пренесуваме една селекција на скијачки чизми наменети за ски патеки,  сезона 2018 на американскиот магазин Powder. Ова се модели без walk mode, за оние кои имаат сила и способност да “нагазат, под полна гас” ски чизми со голем флекс, па доколку се двоумите кој бренд или модел треба да го набавите можеби оваа кратка селекција ќе ви помогне. Деталите …

повеќе »

Fischer во Македонија со единствена машина за прилагодување на ски-кондури по мерка

Fischer sportbike_IMG_1905-2

  VACUUM FIT е патентирана технологија, која е презентирана 2011 година и притоа е освоена ISPO European Ski Award. VACUUM FIT технологијата ја користат најдобрите скијачи од Светскиот куп на највисоко ниво. Технологија патентирана од страна на Fischer со 15% полесен материјал од постоечкиот. Процесот на прилагодување се одвива низ посебна процедура со машина VACUUM FIT station. VACU-PLAST материјалот е исто така посебен заради …

повеќе »
Оди на лентата со алатки