Tag Archives: Пелистер

Снежно уживање низ Пелистер, странците знаат како

27625142_pelister shumski feneri freeride

Додека многумина низ Македонија, Пелистер не го ставаат воопшто во мисла како дестинација за скијање и зимски одмор, таа моќна планина е атрактивна за странските гости кои знаат да уживаат во снежниот рај и туристичката понуда на Баба Планина. Во прилог малку фото амбиент од уживањето на група австриски туристи деновиве, кои на толку алпи и снег ете ги сепак …

повеќе »

Кои се најмладите бордери во Македонија

baba planina marko darkov ssnl snowboad club pelister 1

Во координација со битолскиот електронски весник Бабам Битола, реобјавуваме еден текст за најмладите битолски бордери. Но заради тоа што ги следиме дечките под Баба Планина, можеме со сигурност да наведеме дека тие се најмладите бордери во Македонија со сериозно ниво на сноуборд вештини соодветни за нивната возраст. Во прилог ви го пренесуваме изворниот текст… Доколку скијате или бордате на Копанки …

повеќе »

Пелистер живее ледена доба

IMG_20171206_vrv pelister

Периодот од годината кога Пелистер ја живее својата “ледена доба”. Температурите се често во минус дури и кога сончевите зраци греат под полна снага. Денес на врвот на 2601 м, температурите до -10°C. Планинарскиот дом Широка, сместен под врвот на 2000 м е оперативен скоро секој викенд и е супер можност да ја почувствувате природата на Пелистер во вистински зимски режим …

повеќе »

Битолчани возобновуваат даунхил патека

23215515_aj da vozime mtb pelister kopanki

На Пелистер битолските ентузијасти кои се занимаваат со планински велосипедизам, ја возобновуваат и средуваат патеката за даунхил на Копанки која одреден период наназад стоеше неупотреблива. Ентузијазмот под Пелистер само се надградува, па покрај активностите за возобновување планинарски патеки, домови, ски клубови, на листата на тековни активности се појави и средување на велосипедски патеки. “Повторно се враќа ентузијазмот и желбата да …

повеќе »

Најдоброто од југот – Пелистер низ креативната призма на Александар Буневски

sf freeride pelister fd-1-2

Постојано пишуваме за таа навистина добрата енергија која доаѓа од југот. Пелистер, дом на два ски центри, неколку планинарски домови, широки пространства за фрирајд, турно скијање, снежен фан парк, база на турно ветерани, ентузијасти, фрирајд операции со ратрак и неизбежната екипа на SSNL (ski&snowboard no limit). Шарен колаж кој придонесува и го вади најдоброто од планината. Во прилог видео едит …

повеќе »

Ратракот на SF Freeride од Пелистер се прослави и интернационално

16402856_sf freeride pelister cat skiing

Пелистерскиот PistenBully на  SF Freeride, веќе од класата на олдтајмери се прослави и интернационално. Се појави на официјалната страница на производителот на вакви ратрак машини. Се карактеризира со специфична боја, користи супер кабина која битолчани сами локално ја имаат направено од стари автобуски делови и користи моќен мотор на мерцедес.

повеќе »

Freeride викенд – Пелистер

16402856_sf freeride pelister cat skiing

Тргнување, 9 часот на паркингот пред инфоцентарот, Пелистер Сабота, 18.02.2017 – Временски услови: Сончево, ведро, слаб ветар, температура до -5°C Контакт и резервации: Елена 075 446 908 ; Александар 070 562 350    

повеќе »

Турно скијање Пелистер

16251698_sf freeride pelister cat skiing

Битолската турно дивизија во патрола низ падините на Пелистер. Гелчо Јовановски е еден од најстарите и најпознати турно скијачи на југот на Македонија. Во зависност од снежната ситуација на терен од инфо центарот, преку планинарскиот дом Широка до врвот потребни се околу 6 часа, но затоа враќањето-скијањето надоле е награда за целиот труд.  

повеќе »
Оди на лентата со алатки