Tag Archives: планинско трчање

Репортажа од македонската екипа на трката Red Fox ELBRUS Skyrace 2017 / MKD Team

elbrus mkd aleksandar kirkovski makedon

Кратко видео од првото учество на македонски тим на трката “Ред Фокс Елбрус“ до највисокиот врв во Европа – Елбрус 5642 мнв. Видео кое деновиве имаше премиера на собирот во Младински Културен центар, во кино Фросина по повод “Светски ден на планината” во организација на Федерација на планинарските спортови. Целиот тим во состав, Александар Кирковски, Кирил Филиповски, Дејан Тодевски и …

повеќе »

Балканска триологија – Рекордот се притиска надоле

21106669_aleksandar kirkovski dejan todevski filip todorovski

Момците Александар Кирковски , Дејан Тодевски придружувани од Филип Тодоровски продолжуваат да притискаат на времето кое е потребно да се искачат трите највисоки планински врвови на балканот, Вихрен, Мусала и Митикас. Ако ги ставиме пресметките и нивната форма тогаш во следниот обид ќе треба да се поработи малку на шоферот што ќе вози доволно брзо, дури и тоа станува предизвик …

повеќе »

Крали​ ​Марко​ ​Треилс​ ​-​ ​Трка​ ​за​ ​јунаци

Krali Marko Trails Trka za junaci (2)

Следи го настанот Ако сте љубители на трчањето и престојот во природа, имате авантуристички дух или пак едноставно сте во потрага по предизвик повеќе кој тешко се заборава, ви предлагаме да ја посетите Крали Марко Треилс – трката за јунаци. Од 22 до 24 септември оваа година, во Варош – Прилеп ќе се одржи седмото издание на трката во планинско …

повеќе »

Александар Кирковски – Монт Блан горе доле за 6 часа

mont blanc kirkovski aleksandar 1010

То је то, минатиов викенд, саботата на 05.08.2017 Александар Кирковски  (ПК Македон) успеа да го искачи и симне највисокиот врв на Алпите – Монт Блан 4810м за импресивни 6 часа и 26 минути. Одличните резултати во зоната на брзински високогорски искачувања за Кирковски продолжуваат со уште едно сериозно време реализирано на Монт Блан. Кирковски успеа да го искачи и симне Монт …

повеќе »

Дејан Тодевски реализираше подвиг за балканска почит

20245478_dejan todevski pk makedon

Планот на Дејан Тодевски (член на планинарското друштво Македон од Скопје) да искачи три балкански највисоки врвови повисоки од 2800 метри во еден ден, беше реализирана денеска на 2 август и тоа со време 19 часа и 23 минути. Искачени беа трите највисоки врвови на балканот, Вихрен 2914м на Пирин, Мусала 2925м – Рила, Бугарија и Митикас 2918м на планината …

повеќе »

Ново рекордно време на Александар Кирковски кон Титов Врв и назад

aleksandar kirkovski rekord titov vrv

Да не бидеме репетитивни во коментарите покрај восхитот и возбудата, само ќе ја проследиме веста од младиќот, Александар Кирковски 🙂 Проследете дополнителни детали од претходното време Попова Шапка – Титов Врв и назад за 2 часа

повеќе »

Попова Шапка – Титов Врв и назад за 2 часа

18768326_aleksandar kirkovski

Неформалната спортска војна за тоа кој е најбрз низ македонските планини е во тек, веројатно тивко трае низ периодот наназад, но како се постигнуваат се подобри и подобри резултати, така и предизвикот и еуфоријата околу тоа ќе растат се повеќе. Последниот измерен резултат доаѓа од Шара, Титов Врв, 2 часа 19 минути и 07 секунди – 02:19:07,  ова воедно и …

повеќе »

Kilian Jornet – Зошто Еверест е толку различен

Kilian Jornet - Why is Everest so Different

Ски алпинистот и ултра-тркач Kilian Jornet постави рекордно време, околу 26 часа, во најбрзото до сега искачување на Монт Еверест. 29 годишниот Kilian во раните утрински часови во понеделникот направи подвиг и постави рекордно време без употреба на дополнителен кислород, фиксно јаже и друга аситенција. Сам во соло искачување го искачи Еверест за 26 часа. Стартот го започна од базниот …

повеќе »

Македонски тим дел од најтешката трка во планинско трчање

18358575_red fox elbrus

Изминатиот викенд се одржа Ред Фокс Елбрус,  натпревар во планинско трчање, победник на трката беше Карл Еглоф со рекорд од 3 часа и 24 минути, а на овој елитен собир за прв пат учествуваа четворица наши претставници од Македонија, Марјан Бонев, Александар Кирковски, Дејан Тодевски и Кирил Филиповски. Настапот на македонскиот тим помина со делумен успех, беше поставен македонски брзински рекорд,  Александар Кирковски 26ти …

повеќе »

Трчање – Здрава навика која го оддржува целото тело

AleSocci630 running trcanje

Периодот кога нема снег (доцна пролет, лето и есен) барем ние напалените на снег,  може да го комуницираме и како “меѓувреме”. Па така, во меѓувреме со цел зачувување на виткоста, силата и динамиката на телото добро е да се продолжи со физичка активност,  во случајов малку совети околу трчањето кое станува се поатрактивно како здрава физичка активност. Трчањето кај нас …

повеќе »
Оди на лентата со алатки