Tag Archives: скијање

Скијачките везови пред повеќе од 100 години

vezovi ski binding

Ви тежеле скиите, не ви се допаѓа везот? Почетоците и не биле баш така фенси како што денес пребираме, 100 грама вез, 500 грама скијачка чизма, широки, тенки скии, па до брада биле, над глава биле, стари, нови…Во минатото важно било да се работи!   А каде е денес последната станица на развојот поврзан со везовите HOLY SHIFT! Некое скалило …

повеќе »

Скијањето на Шапка се интензивира, снегот го има се повеќе

received_1621763291217955 Popova Sapka Shar planina freeride skijanje

Иако ги има малку на број, фрирајд скијачите и бордерите се веќе активни низ Шар Планина. Барем оние кои практикуваат турно скијање уште од месец октомври се насладуваат со снежните убавини на планината, но како се приближуваат зимските месеци, така и снежната граница се спушта подолу до ски центарот, па турното искачување станува попристапно и полесно. На Попова Шапка викендов …

повеќе »

Патеките на Попова Шапка едни од неколкуте со врвен ранг

PopovaSapka Ceripasina (10)

Можеби малкумина се свесни дека поседуваме ретко природно богатство сместено во северо-западниот дел на државата, богатство наречено Шар Планина. Кога пишуваме “малкумина се свесни” мислиме за скијачките патеки изградени од самата природа. Шар Планина е една од ретките високи планини кои нудат речиси готово ски патеки, неверојатно голем потенцијал, каде буквално немате потреба ни тревка да скинете за да имате …

повеќе »

Неколкуте поинтересни ски центри во Европа за Après провод “after party”

Verbier, Switzerland

За многумина, забавата после скијање и сноуборд испаѓа легендарен дел, ги привлекува “на по едно” пиво после бордање кое набрзо завршува со неколку испиени тренди јегери играјќи ентузијастички далеку повеќе одколку што сте очекувале смеејќи им се на скијачите кои прават смешни маневри и едвај се движат во нивните ски-чизми. Понекогаш после напорниот ден на планина и снег тоа изгледа невозможно …

повеќе »

Ски центрите ги преувеличуваат должините на своите стази

Val-Thorens_pistemap_full

Германскиот картограф Christophe Schrahe вршел мерење на дожините на ски патеките низ повеќе ски центри низ Европа и САД. Резултатите од истражувањето покажале дека сите официјални бројки кои ги прикажуваат центрите се прилично неточни. Во некои случаи ски центрите тврделе дека имаат дупло повеќе километри ски-патеки наспроти реалноста на терен. Ова истражување испровоцирало големи реакции во ски индустријата и сигурно ќе …

повеќе »

Whitepod рафинирано уживање во зимска идила

pod_deluxe_6

Whitepod e модерен еко планинскиот центар во Швајцарија, лоциран во селото Лес Черниер (Les Cerniers) близу француската граница. Овој ресорт сместен на висина од 1400 метри, располага со високо-технолошки игло објекти изградени на дрвена подлога, пионерски чекор од архитектонски аспект. Петнаесетина делукс апартмани уредени во еко пријателски стил нудат ексклузивно доживување компатибилно со планинскиот пејзаж. Покрај пејсажите кои се прилично импресивни, …

повеќе »

Медицински соодветна нега и заштита на кожа на планина и скијање

vivi fb derm prom10

Стручен совет од Д-р. Вероника Давчева Битољану Спец. дерматовенеролог   Сонцето на планина честопати може да биде далеку поагресивно одколку покрај море или езеро. Изложеноста на кожата на сонце како и под влијание на ветар, доколку не ја третирате соодветно , може да заработите сериозни изгореници, пликови и  долгорочни оштетувања на кожата. Како да ја заштиме кожата во зимски услови Во зима сувиот …

повеќе »

Срце на победник – Бојан Трајковски, олимпиец

bojan trajkovski olimpiec skijanje a0

Во текот на десет дена, двапати од Шладминг стигна таква вест. Прво сребро во Супер-Џи – супервелеслалом, а два дена подоцна и второто сребро во велеслалом. Овие сребрени медали, гордо поставени на вратот на атлетот Бојан Трајковски, спортист на Специјалната олимпијада, се навидум детали, а суштински се трофеите што го направија огромниот пресврт во неговиот живот. До вчера ученик во …

повеќе »

Голем ски собир премиера на LA LISTE – Redefining Steep Skiing

17522952_LA LISTE Redefining Steep Skiing

Следете го настанот   4 Април |Кино Фросина – МКЦ | 20 часот LA LISTE Redefining Steep Skiing Нови граници во скијањето, бруталните и најстрмни алпски падини во листата на младиот скијачки феномен, швајцарецот Jérémie Heitz. Тој се постави пред сопствениот предизвик да ги скија петнаесте најстрмни алпски врвови над 4.000 метри, во само две ски-сезони. За да го реализира …

повеќе »

Како да скијате powder (длабок снег)

ski-training

Скијањето во различни услови бара различна скијачка техника. Во прилог опис на кој начин да го усовршите скијањето во длабок снег или powder… Погледнете, најдете некое соодветно место, барем такви делови имаме во изобилие на Шапка и Маврово и тренирајте 🙂      

повеќе »
Оди на лентата со алатки