Tag Archives: ски-сезона

ФИС правила за скијање

06 fis

1. Секој скијач е должен да се однесува така што нема да го попречува и доведува во опасност скијањето во околината. 2. Скијачот е должен да се прилагоди на своето знаење, теренските, временски прилики и бројот на луѓе на патеката. 3. Должен е да се прилагоди на рутата, така што нема да се загрози скијачот пред себе. 4. При претекнување треба …

повеќе »

Снегот се врати во некои делови од алпите

36758-w640

Викендов во некои делови од алпите се врати снегот и ја продолжи зимската ски сезона барем во оние ски региони кои функционираат само во зимскиот период. Деновиве што следуваат се очекува мало заладување и во Македонија со снег на планините над 1600м.

повеќе »

Заврши ски сезоната на Маврово

1237127_10202268538967519_917267216_n

Како што не известија одговорните од Ски центарот Заре Лазаревски , од денес и официјално ски сезоната 2013-2014 на Маврово е завршена. Деновиве се очекува слаб снег кој секако можете да го искористите за турно скијање низ Бистра, отворен и исчистен е патот за село Галичник така да и пристапот до планината е полесен. Инаку изминатава сезона е една од …

повеќе »

Слики од стартот на ски сезоната на Маврово

1535717_335694879902132_107504249_n

Екипата на Ski Macedonia, се потруди да ги фати првите моменти од стартот на ски сезоната во Маврово. Уште од раните утрински часови во Саботата бевме на терените да го доловиме утринското будење на Маврово и снежната Бистра . Прекрасна атмосфера и тазе паднат снег на температура од -7°C. Благодарност до ски центар Заре Лазаревски – Маврово за асистенцијата!

повеќе »
Оди на лентата со алатки