Tag Archives: ски центри америка

Кога го имаш Тихи Океан да те нахрани со снег

2017-10-16-at-11.37.13-AM-1 snow report

Деновие сателитските снимки на НАСА уловија 8000 км долга атмосферска река која се протега од Кина до бреговите на Британска Колумбија во Северна Америка. Некои локални метеоролози изјавуваат дека повеќе од 48 години додека ги следеле сите овие метеоролошки појави не виделе вака масивна “атмосферска река” која се очекува добро да ги наполни и оснежи ски центрите во таа зона. Според …

повеќе »

Снегот во Калифорнија оваа сезона не сака да попушти

Sierra Nevada

Најчудната сезона како што изјавуваат локалците не попушта низ Калифорнија. Ски зоните Squaw Valley, Sierra Nevada и Mammoth, изминативе денови повторно оладија и добија десетина см снег. Еден од националните метеоролози изјави дека оваа состојба не е непозната, но е навистина ретка. После рекордните количини на снег кои паѓаа на крајот на зимата и раната пролет, оставија можност некои од центрите како Squaw …

повеќе »

Комплетиран најголемиот ски центар на затворено

17357246_Wanda Cultural Tourism City

На почетокот на месец август, во Кина треба да биде отворен за јавноста најголемиот ски ценар на затворено. Лоциран е во областа Сонгбеи во Харбин, во североисточниот дел на Кина. Просторот кој го зафаќа овој ски фрижидер е 72.600 квадратни метри со шест посебни патеки. Оваа површина е двојно поголема од моментално најголемиот затворен ски парк Snow World – Landgraaf кој …

повеќе »

Современи технологи за спасување на човечки животи

kamloops-search-and-rescue

Благодарение на современи технологи, дронови со инфраред и сензори за топлина, биле пронајдени и спасени седумина скијачи кои залутале низ планинските долини на ски зоната Sun Peaks во Британска Колумбија. Спасувачките единици користејќи современа опрема во голема мера го скратиле времето за пронаоѓање залутаните скијачи.  

повеќе »

Апокалиптичен снежен шок низ Калифорнија vol.2

2_22_17_main_lodge_buried__0118-copy-640x427

Низ северните делови на Калифорнија се уште го расчистуваат снегот кој буквално ги затрупа пред месец и кусур, а еве деновиве повторно ги “освежи” нова бура која донесе огромни и неверојатни количества на снег. Низ ски региониот на Mammoth, Squaw Alpine,Mt. Rose Ski Tahoe јавуваат за снежна покривка од 12-15 метри снег (дванаесет до петнаесет метри) и веќе најавија скијање до 4 …

повеќе »
Оди на лентата со алатки