Tag Archives: ски центри

Пелистер живее ледена доба

IMG_20171206_vrv pelister

Периодот од годината кога Пелистер ја живее својата “ледена доба”. Температурите се често во минус дури и кога сончевите зраци греат под полна снага. Денес на врвот на 2601 м, температурите до -10°C. Планинарскиот дом Широка, сместен под врвот на 2000 м е оперативен скоро секој викенд и е супер можност да ја почувствувате природата на Пелистер во вистински зимски режим …

повеќе »

Кој е најпопуларен зимски центар кај нас

instagram

Направивме мала анализа за тоа кој е најтагиран и најпопуларен ски центар и ски регион во Македонија според Instagram таговите. Ги проверивме и водечките туристички места и градови, горе доле резултатите беа очекувани за првото место. 8. Караџица  #610 #big #mountains #karadzica ❄🌲🌲 #peaks #ubava and #ostrivrv #spring #skitouring #hiking #skimacedonia A post shared by skimacedonia.mk (@skimacedonia.mk) on Apr 23, …

повеќе »

Ски центрите ги преувеличуваат должините на своите стази

Val-Thorens_pistemap_full

Германскиот картограф Christophe Schrahe вршел мерење на дожините на ски патеките низ повеќе ски центри низ Европа и САД. Резултатите од истражувањето покажале дека сите официјални бројки кои ги прикажуваат центрите се прилично неточни. Во некои случаи ски центрите тврделе дека имаат дупло повеќе километри ски-патеки наспроти реалноста на терен. Ова истражување испровоцирало големи реакции во ски индустријата и сигурно ќе …

повеќе »

Крај на октомври ,снежните топови во регионот веќе во погон, како е кај нас

22853204_kopaonik

Како и секоја година од кога почнавме да пишуваме (почнавме со верба дека малку ќе разбудиме некого) пред 3-4 години, приказните станаа репетитивни како и сезоните. Веќе е крај на октомври, а ски центрите во регионот се подготвуваат на големо за старт на ски сезоната, без разлика дали се во приватни или државни раце, работата си ја сфатиле повеќе од …

повеќе »

Фестивалот Exit ќе биде дел од зимската сезона на Јахорина

jahorina 9_58

Од оваа година организаторот на Exit фестивалот покренува нов фестивал овој пат зимска варијанта од 15-18 март на Јахорина. Програмата на фестивалот ќе биде како дневна и ноќна сесија, повеќе детали ќе има наскоро, а влезниците ќе бидат достапни за купување на стартот на зимската сезона. Фестивалите низ планинските центри се во подем и носат дополнителна енергија за време на …

повеќе »

ЕЛЕМ доби 90 дена забрана за градежни активности на новиот шестосед на Попова Шапка

14890612_shar planina shestosed zicnica popova sapka

Веројатно сме и рекордери во светски рамки по времето потребно да се изгради една шестосед жичница, период кој трае 2 години, а ако го вклучиме и периодот за набавки, добавки и прибавки тоа сигурно е рекорд. После повеќе од неколку децении на статус кво ситуација, каде на Попова Шапка не е ставена една чечкалица, а камо ли нешто повеќе, сведоци сме …

повеќе »

Whitepod рафинирано уживање во зимска идила

pod_deluxe_6

Whitepod e модерен еко планинскиот центар во Швајцарија, лоциран во селото Лес Черниер (Les Cerniers) близу француската граница. Овој ресорт сместен на висина од 1400 метри, располага со високо-технолошки игло објекти изградени на дрвена подлога, пионерски чекор од архитектонски аспект. Петнаесетина делукс апартмани уредени во еко пријателски стил нудат ексклузивно доживување компатибилно со планинскиот пејзаж. Покрај пејсажите кои се прилично импресивни, …

повеќе »

World Ski Awards™ кој ќе биде најдобриот во ски туризмот

world ski awards

World Ski Awards™ е глобална иницијатива за препознавање и наградување на најдобрите во ски туризмот. Настан кој на едно место ги собира светските лидери од оваа индустрија, место каде што се споделуваат најдобрите практики, иновации  и знаења поврзани со ски туризмот. Гласањето за тоа кој е најдобар може да го направи секој корисник, правно или физичко лице. Гласањето започна неодамна од …

повеќе »

Јахорина е на распродажба, собраните средства за реинвестиции во опрема

jahorina 010

Олимпискиот центар Јахорина под лупа на тамошната влада, има потенцијал да доживее сериозна трансформација во сопственичката и организациската структура. Владата на Република Српска има намера во краток рок да изврши реорганизација на ски центарот кој книжи загуби со тоа што ќе ја раздвои основната дејност на центарот, жичарите од угостителската инфраструктура. Продавајќи ги хотелите на приватни инвеститори, тамошната влада планира …

повеќе »

Рапиден раст на продажбата на машини за снег

snowfactory-Techno Alpin (2)

Специјалните машини кои произведуваат снег кога надвор е плус доживуваат еден вид ренесанса во продажбата низ светот. Овие машини постојат околу 20 години на пазарот во различни форми и најчесто беа користени за правење на снег на настани во урбани средини и надвор од ски сезоната. Функционираат независно од временските услови надвор, температура, ветар, водата со која се храни машината …

повеќе »
Оди на лентата со алатки