Tag Archives: ски

ФИС правила за скијање

06 fis

1. Секој скијач е должен да се однесува така што нема да го попречува и доведува во опасност скијањето во околината. 2. Скијачот е должен да се прилагоди на своето знаење, теренските, временски прилики и бројот на луѓе на патеката. 3. Должен е да се прилагоди на рутата, така што нема да се загрози скијачот пред себе. 4. При претекнување треба …

повеќе »

Припрема за рекреативна посета на планина и снег

skimacedonia-soveti-oprema

Правилно однесување и припрема за скијање – скијањето е стил на живот, уживање во безкрајните хоризонти на планините и зимските убавини, бегство од загаденост и галама на урбаните средини.  Вистинскиот одмор, забава и рекреирање со семејството или пријателите преку низа зимски спортски активности бара и соодветна физичка подготвеност, свесност околу правилното и одговорно однесување на скијачките терени. Скијањето и сноубордингот се …

повеќе »

Сервисирање на ски опремата и неколку совети

1526093_nordica-ski-service-oprema

Зошто е потребно сервисирање на ски опремата? Потребен е помал напор за кочење и вртење, притоа и се намалува и ризикот од повреди, професионалната обработка на кантовите т.е рабовите обезбедува добро држење на патеката дури и на при заледена подлога, а преку тоа и поедноставно управување и спуштање во сите снежни услови на патеките. Состојба пред и по сервисирање  Пред …

повеќе »

Снегот продолжува да паѓа

weather1

Денес  продолжуваат повремени врнежи од дожд и снег на планините. Снег со низок интензитет ќе има и во текот на утрешниот ден, со мала пауза во текот на ноќта, а ќе бидат опфатени ски регионите и планинските зони над 1700м Најизразена снежна покрива и најстудено е во западните делови на државата во регионите на Шар Планина, регионот околу националниот парк Маврово во …

повеќе »

Нов снег на Маврово

mavrnews1

Утринава на Маврово беа измерени  -6°C , времето е ведро, сончево, со слаб северо-источен ветар, се очекува да продолжи во текот на денот. Во рамките на туристичката населба вчера паднаа нови 15 см, а на терените до 25 см нов снег. Сите патеки се подготвени. Во делот на стазите под жичниците треба да се внимава, има појава на ледени плочи и помалку снег од …

повеќе »

Слики од стартот на ски сезоната на Маврово

1535717_335694879902132_107504249_n

Екипата на Ski Macedonia, се потруди да ги фати првите моменти од стартот на ски сезоната во Маврово. Уште од раните утрински часови во Саботата бевме на терените да го доловиме утринското будење на Маврово и снежната Бистра . Прекрасна атмосфера и тазе паднат снег на температура од -7°C. Благодарност до ски центар Заре Лазаревски – Маврово за асистенцијата!

повеќе »

Попова Шапка – загревање за новата сезона

karas-17911.jpg

Ski Macedonia направи посета со цел да ја долови атмосферата од прва рака, какви се условите и што се случува на Попова Шапка пред стартот на новата сезона. Иако офијално ски центарот Попова Шапка сè уште нема започнато со работа (според најавите, сите ќе бидат навремено известени преку медиумите), ски сезоната е започната уште од крајот на ноември за оние …

повеќе »

Многу кислород во близината на Скопје

01

Караџица – дополнителна доза кислород На само 30 минути од центарот на Скопје, лежи масивот Јакупица кој нуди вистинско планинско доживување, а за тоа немате потреба од големи издатоци за рекреација. Деновиве кога Скопје е во обрач на смог и магла, Караџица како дел од масивот нуди импресивни пејсажи, многу букова, дабова и иглолисна шума со еден збор многу кислород. …

повеќе »
Оди на лентата со алатки