Tag Archives: сноуборд

ФИС правила за скијање

06 fis

1. Секој скијач е должен да се однесува така што нема да го попречува и доведува во опасност скијањето во околината. 2. Скијачот е должен да се прилагоди на своето знаење, теренските, временски прилики и бројот на луѓе на патеката. 3. Должен е да се прилагоди на рутата, така што нема да се загрози скијачот пред себе. 4. При претекнување треба …

повеќе »

Покрај скијачи има и по некој бордер на тренинг по глечери

22382240_snowboard klub polar skopje

Некако многу често се пишува за тренинг на скијачите, а малку за бордерите. Деновиве и тие се по планини на снег, дечките и девојките од сноуборд клубот Полар тренираат вештини низ сноупаркот на глечерот Хинтертукс, а се очекува набрзо да излезат на сцена и битолчани од SSNL (ski&snowboard no limit), најавија слетувања на иста точка. 🙂 Панорамски преглед на сноупаркот Хитертукс

повеќе »

Jamie Anderson кај жените и Marcus Kleveland кај мажите победници во сноуборд Slopestyle

106507_G08_W01 fis ski snowboard slopestyle

Во понеделникот на 4 септември 2017 година, беа реализирани првите натпревари од сезоната во сноуборд, Slopestyle Светскиот куп, а се одржаа во ски центарот Cardrona во Нов Зеланд. Jamie Anderson кај жените и Marcus Kleveland кај мажите се носители на подиумот во Slopestyle сноуборд натпреварувањата. Сноубордингот е еден од шесте олимписки дисциплини администрирани од ФИС – Интернационалната ски федерација. Дисциплина која содржи …

повеќе »

Малку време со креативниот сноубордер Scott Stevens

Bear Mountain x Scott Stevens

Кратко интервју со човекот кој без сомнение е атрактивен за гледање, човек полн креативни сноуборд финти и трикови . Дел од елитата собрана во STRONGER, интересен сноуборд филм изработен од компанијата за сноуборд везови Union, а кој минатата година беше прикажан пред скопската публика благодарение на xmkd.        

повеќе »

Априлски фрирајд репортажи за возрасни – Шар Планина

ljuboten freeride ski touring

Искачувањето на шарските врвови секогаш претставува предизвик, посебно во снежни услови кога пристапот со ски и сноборд опрема е многу по комплексен и е со висок ризик. Пристапувањето и искачувањата до одалечените врвови и снежни кулоари на Шар Планина во зони над 2500 метри траат и повеќе од 6 часа, но потоа на адреналинот и екстремното задоволството му нема крај. Во …

повеќе »

De Le Rue низ лофотските кулоари

DIY Chapter 5 Mission Lofoten

Do It Yourself е серијал на кратки сноуборд видеоблогови, проект на професионалниот сноубордер и авантурист Xavier De Le Rue. Целта е патување, истражување без голем логистички тим низ експедициите кои ги реализира, патувајќи со камп-комбе заедно со неговата сопруга. Низ целиот овој изминат период самостојно го документира неговото патување кое е без поголема агенда, каде што ќе ги одведе снегот.

повеќе »

Do It Yourself – Мисија Кина

XV DIY CHAPTER 9 MISSION CHINA

Do It Yourself е серијал на кратки сноуборд видеоблогови, проект на професионалниот сноубордер и авантурист Xavier De Le Rue. Целта е патување, истражување без голем логистички тим низ експедициите кои ги реализира, патувајќи со камп-комбе заедно со неговата сопруга. Низ целиот овој изминат период самостојно го документира неговото патување кое е без поголема агенда, каде што ќе ги одведе снегот.   …

повеќе »

Сноуборд клубот Полар беше на жетва на натпревари во Србија

P1011730 ski snowboard klub Polar skopje

Изминатиот викенд, од 18-21 март 2017, во Србија се одржаа сноуборд ФИС натпревари – Отворено првенство на Србија, во организација на сноуборд клубот АБЦ од Крагуевац и Бибис од Белград. Учествуваа 70 натпреварувачи (мажи и жени) од Србија, БиХ,  Украина, Либан, Романија, а учество земаа и наши натпреварувачи од скопскиот сноуборд клуб Полар. Натпреварите беа во 4 категории (Цицибани, Деца, Јуниори и …

повеќе »

Банско – FIS SBX Светски куп

12803256_ FIS SBX World Cup bansko

Викендов Банско дебитира како домаќин на FIS SBX Светскиот куп . Утре и задутре се квалификациските трки во сноуборд и паралелен велеслалом, сабота и недела се трките. http://www.fis-ski.com/snowboard/cross/events-and-places/calendar/

повеќе »
Оди на лентата со алатки