Tag Archives: Специјална олимпијада

Vonn и Shiffrin заедно, едноставно не е фер – неверојатен “тендем”

Lindsey Vonn Mikaela Shiffrin

Vonn и Shiffrin заедно, па ова едноставно не е ферски – неверојатен “тендем” Pyeongchang, Јужна Кореја Земислете ги Carl Lewis и Bolt заедно на ист Олимписки тим или пак Mark Spitz и Michael Phelps да се натпреваруваат на исти Игри. Женскиот состав на САД во Алпско скијање во Pyeongchang вклучува ваков неверојатен пар. Lindsey Vonn е докажано врвниот женски скијач …

повеќе »

Срце на победник – Бојан Трајковски, олимпиец

bojan trajkovski olimpiec skijanje a0

Во текот на десет дена, двапати од Шладминг стигна таква вест. Прво сребро во Супер-Џи – супервелеслалом, а два дена подоцна и второто сребро во велеслалом. Овие сребрени медали, гордо поставени на вратот на атлетот Бојан Трајковски, спортист на Специјалната олимпијада, се навидум детали, а суштински се трофеите што го направија огромниот пресврт во неговиот живот. До вчера ученик во …

повеќе »
Оди на лентата со алатки