Tag Archives: телемарк

Ски телемарк на највисокиот активен вулкан во Европа

image-0-02-05-7b36e27 Ilina Arsova Etna Sicilia

Tелемарк на највисокиот активен вуклан во Европа, Етна 3350м , Сицилиjа Само десетина минути од кога стоевме на врвот на главниот кратер фасцинирани од потентноста на овој сеуште активен вулкан, Етна почна со посилна активност. Веќе скијавме една добра линија со чудна текстура на снег заситена со пепел и  вулкански песок. Правевме пауза на неколку стотини метри под врвот, на …

повеќе »

Вино и телемарк рEVOлуција

image-0-02-05-telemark ski event mavrovo

Февруари месец, освен по виното и денот на вљубените, почнавме да го паметиме и по телемарк скијањето во Македонија. Оваа година како и вообичаено започнавме на падините на Бистра со теренска обука на ски центарот Заре Лазаерски.  Телемарк скијањето како интересн и елегантен начин на скијање всуштност влече корени уште од древните цивилизации во северните земји, кои скиите ги користеле …

повеќе »

Телемарк рEVOлуција на Бистра

telemark ilina 01

И оваа зима eдна од најстарите форми на скијање во светот благодарение на Илина Арсова и невладината организација „ТАКТ“ можеше да се види низ падините на Бистра и мавровијата.  Телемарк скијањето е техника која што комбинира елементи од алпското и нордиското скијање. Дисциплината го добива името од местото од каде што потекнува, Телемарк во Норвешка и се смета за една …

повеќе »

Телемарк rEVOлуција

163450_telemark revolution macedonia

Телемарк Револуција, по трет пат во Македонија Драги љубители на снегот и зимските спортови, ве известуваме дека оваа година настанот Телемарк Револуција ќе опфати неколку викенд – обуки на различни ски центри низ земјава. Да се потсетиме дека станува збор за теренскa обука и запознавање со пионерскиот скијачки стил – телемарк, која во организација на ЗУМД ТАКТ и Телемарк Македонија …

повеќе »

Balkan Telemark Tour – Macedonia & Telemark (R)Evolution

Ilina Arsova

Ве очекуваме на Балкан Телемарк, пријавувањето започна. Испратете ги своите детали на arsova.takt@gmail.com Потребни информации: Име и презиме, висина во цм, тежина во кг, број на чевли (скијачки чевли), и скијачко искуство (почетно, рекреативно, напредно). Задолжително е барем минимално искуство на скии или сноуборд. Регистрација заклучно со 05 Февруари 2016 = 400 МКД Регистрација на лице место = 600 МКД …

повеќе »

Покана за Телемарк (Р)Еволуција ски настан

telemark snow event skiamcedonia

Покана за Телемарк (Р)Еволуција ски настан 14-17.02.2015 Почитувани стари и нови Телемарк пријатели Среќни сме да ви посакаме добредојде на првиот Телемарк спортски настан во Македонија кој ќе се одржи во ски центрите Маврово, Попова Шапка и во Националниот парк Галичица. Телемарк ски стилот е оригинална и најстара форма на скијање. Овие ски техники се комбинација на Алпското и Нордиското …

повеќе »

Алпинистката Илина Арсова со скии на Кавказ

10303787_10152190765827963_1606867575610360815_n

Македонската алпинистка Илина Арсова која минатата година го освои Монт Еверест деновиве е на Кавказ во нови подвизи кон врвот Елбрус, притоа не се пропушта можноста да се искористи снегот за слободно скијање и телемарк на 5600 метри.

повеќе »
Оди на лентата со алатки