Tag Archives: турно скијање

Ски зона Манастириште – Бистра

177609_manastirishte ski area bistra mavrovo

Манастириште е ски зоната лоцирана близу највисокиот врв на Бистра, Меденица 2163м. До кулоарите на Манастириште се пристапува од патот кога одите кон село Галичник и е дел од телото на самиот врв Меденица. Висината на таа рута се движи од 1728 – 2058 метри,  лавински опасна зона, а појдовната точка е на 1688 метри покрај самиот пат. До таму треба …

повеќе »

Авиони, турно и дружење со бандата

Squawk” in Lofoten

Дестинација Лофотски архипелаг, одалечена зона која за разлика од алпите за да се довлечкате ви требаат чамци, бродови, авиони, турирање и само турирање до едни од најмаркантните пејсажи во Европа.

повеќе »

Априлски фрирајд репортажи за возрасни – Шар Планина

ljuboten freeride ski touring

Искачувањето на шарските врвови секогаш претставува предизвик, посебно во снежни услови кога пристапот со ски и сноборд опрема е многу по комплексен и е со висок ризик. Пристапувањето и искачувањата до одалечените врвови и снежни кулоари на Шар Планина во зони над 2500 метри траат и повеќе од 6 часа, но потоа на адреналинот и екстремното задоволството му нема крај. Во …

повеќе »

Линија во снегот – Грција

630597339 A Line in the Snow - Greece

Бен Тибетс е авантурист, фотограф и планински водич чија база е Шамони, но патува во потрага по нови хоризонти и ски искуства. Земјата на плажите е интересна турно репортажа за неоткриените и недоволно посетени снежни можности кои ги нудат планините Олимп и Пинд.  

повеќе »

Еден туринг од соседството

Ski-touring - Kuči - Kastrat 1500 - Montenegro

Турното скијање и фрирајдингот не се само високи врвови и стрмни долини. Турното скијање е друга форма на планинарење низ снежните територии, каде денот може да се помине во навистина релаксиран амбиент и добро потење.  

повеќе »

Скијачка дивина во близината на Скопје – Караџица

IMG_3382-1-2 Karadzica Patishka reka Ubava Ostri vrv

За тоа какви се перформансите за скијање на импресивниот масиф Јакупица и северните падини на зоната низ делот на Караџица нема потреба многу да се коментира. Природните убавини, богатството од шуми, реки и поточиња, налик на канадските територии, можат само да ги натераат останатите ски центри да се молат во оваа зона да нема ски центар. Поставеноста на Караџица ја …

повеќе »

Ретро од Попова Шапка, дека фрирајдот не е од вчера

10155206903621926 popova shapka retro freeride - Copy

Супер фотографии сподели наш почитуван пријател и долгогодишен фан на скијањето Дарко Стојановски. После премиерата на La Liste | Redefining Steep Skiing, мотивиран од денешното фрирајд и турно скијање, сподели со нас навистина ретки и добри фотографии од далечната сезона 1986-87 година од Попова Шапка, Шар Планина. Како и сега така и тогаш постоеше тој фанатизам да се скија и …

повеќе »

Заврши Fischer Transalp 2017 избраните се вратија во реалност

17222499483_fischer

Секоја година Fischer организира голема турно тура Fischer Transalp 2017 низ алпите каде најдобрите избраници имаат можност да ги тестираат, а притоа и да ги задржат за себе најновите технологии на Fischer за турно и фрирајд скијање. Оваа година среќниците неколку дена секојдневно поминуваа по 1500 м висинска разлика низ Француските , Швајцарските и Италијанските алпи, во очекување на комплетната …

повеќе »

Илина ја скијаше Етна во моменти на ерупција

image-0-02-05-95088a9 Ilina Arsova Etna Sicilia

Несекојдневно искуство на нашата најдобра алпинистка и скијач кој практикува скијање на егзотични дестинации. Минатиот викенд, поточно во петокот на 17 март, Илина Арсова реализираше несекоjдневна авантура скијајќи на планината вулкан Етна, во моменти на негова ерупција. Очекуваме повеќе детали и нејзин извештај од оваа Спилберг авантура.

повеќе »
Оди на лентата со алатки