Tag Archives: турно

Ски туринг со брод низ Норвешките фјордови

Janne Tjärnström, Klas Granström, Chad Sayers and Per Ås at Stjernøya in Norway.

Норвешките фјордови и острови ги нудат некои од најдобрите ски тјуринг операции, базирани на брод, во прилог една кратка… Записи од Скандинавија По долг но благороден ден ден во планините и чорба од бакало, (потекло од португалската кујна) со солена норвешка риба, компири, кромид, домати и маслинки, како и локален ручек со месо од ирваси, седевме на палубата, без кошули …

повеќе »

Турно во зори кон Церипашина

popova sapka ceripasina ski touring

Ако сакате да фатите несекојдневна глетка, една од добрите снежни опции и ледени пејсажи е Попова Шапка. Тоа ќе ве чини околу 2-2:30 часа пешачење или туринг од ски центарот кон Церипашина, од каде се отвара хоризонтот на исток и можете да го поздравите сонцето при неговото изгревање. Денес таа привилегија да се наполнат со убавина си ја одработија неколкумина …

повеќе »

Авиони, турно и дружење со бандата

Squawk” in Lofoten

Дестинација Лофотски архипелаг, одалечена зона која за разлика од алпите за да се довлечкате ви требаат чамци, бродови, авиони, турирање и само турирање до едни од најмаркантните пејсажи во Европа.

повеќе »

Ретро од Попова Шапка, дека фрирајдот не е од вчера

10155206903621926 popova shapka retro freeride - Copy

Супер фотографии сподели наш почитуван пријател и долгогодишен фан на скијањето Дарко Стојановски. После премиерата на La Liste | Redefining Steep Skiing, мотивиран од денешното фрирајд и турно скијање, сподели со нас навистина ретки и добри фотографии од далечната сезона 1986-87 година од Попова Шапка, Шар Планина. Како и сега така и тогаш постоеше тој фанатизам да се скија и …

повеќе »

Ски туринг Јабланица врв Парумба

IMG_2439-2 Jablanica Parumba Gorna Belica freeride ski touring

Тмурното време и “верните облаци” над Горна Белица, не ни дадоа многу моменти за уживање во хоризонтот кон Охридско езеро и околните врвови на Јабланица. Сепак кога станува збор за тури од овој калибар, каде потењето стартува во првите минути, а за возврат се компензира со спуштање низ доловите на врвот Парумба 2040м, задоволството секогаш надминува 100 проценти. На околу …

повеќе »

Турно скијање Пелистер

16251698_sf freeride pelister cat skiing

Битолската турно дивизија во патрола низ падините на Пелистер. Гелчо Јовановски е еден од најстарите и најпознати турно скијачи на југот на Македонија. Во зависност од снежната ситуација на терен од инфо центарот, преку планинарскиот дом Широка до врвот потребни се околу 6 часа, но затоа враќањето-скијањето надоле е награда за целиот труд.  

повеќе »

Првата ски линија сезона 2017 – Дешат

deshat-ski-touring-1

Сваќајќи дека постои шанса за добри остатоци од снег на планината Дешат, титанот кој се издига над Ростуше и Битуше, отидов со ски опрема да проверам дали постои можност за добри ски линии. На 1640м се сретнав со првиот добар снег за кожи, а продолжи да биде добар и нагоре. Тоа беше се уште првиот слој на снег, малку трансформиран, …

повеќе »

Записи од турно тура – Каменица, Бугарија

ski turing kamenica bulgaria

После три години убедување од страна на Томица, дека турно скијањето е всушност повисокиот степен на планинарење, конечно се предадов и после 30 год, повторно застанав на скии. И тоа како. Прво немавме време ниту за да ја комплетирам опремата, па реков ако нема чевли за скијање, тогаш работа ќе завршат гојзериците, и така не ми беше прв пат да импровизирам. Тргнавме, …

повеќе »
Оди на лентата со алатки