Tag Archives: ФПСМ

Федерацијата на планинарски спортови со објава за трагедијата на Кајмакчалан

20180211102732_IMG_popova sapka ceripasina shar mountain

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија изразува жалење и сочуство до семејствата и сите планинари, љубители на планината и природата за прерано згаснатите животи на нашите Калина Велевска и Александар Миновски, членови на Планинарскиот Клуб Трансверзалец од Скопје. Федерацијата со огромна тага и неверување ја прими информацијата за трагичната несреќа која се случи за време на планинарската тура организирана и …

повеќе »

Официјална информација од ФПСМ за Експедиција АНАПУРНА 1, Здравко Дејановиќ

zdravko dejanovic anapurna 1 federacija na planinarski sportovi

ИНФОРМАЦИЈА Експедиција АНАПУРНА 1, Здравко Дејановиќ Федерацијата на планинарски спортови на Македонија, официјално Ве информира дека Здравко Дејановиќ на ден 24.03.2015 година во 14.45 часот (по локално време) се искачи на Анапурна 1 (со висина од 8.091 метар). Анапурна 1, е еден од најсмртоносните и најопасни врвови за искачување, кој со бројка од само 192 искачувања до денес ( без …

повеќе »

Соопштение на Македонската Алпинистичка Федерација до планинарската јавност

afm

НЕРЕГУЛАРНО СОБРАНИЕ НА ФПСМ Деновиве, од страна на дел од нелегалната раководна структура на ФПСМ селективно до некои клубови е испратен допис со покана за учество на Изборно Собрание, што претставува обид за најфлагрантно кршење на статутот, а со тоа и законите во Република Македонија, а се со цел, на нетранспарентен и дефинитивно против законит начин, да се спроведе еден …

повеќе »
Оди на лентата со алатки