Tag Archives: фрирајд

Априлски фрирајд репортажи за возрасни – Шар Планина

ljuboten freeride ski touring

Искачувањето на шарските врвови секогаш претставува предизвик, посебно во снежни услови кога пристапот со ски и сноборд опрема е многу по комплексен и е со висок ризик. Пристапувањето и искачувањата до одалечените врвови и снежни кулоари на Шар Планина во зони над 2500 метри траат и повеќе од 6 часа, но потоа на адреналинот и екстремното задоволството му нема крај. Во …

повеќе »

Ретро од Попова Шапка, дека фрирајдот не е од вчера

10155206903621926 popova shapka retro freeride - Copy

Супер фотографии сподели наш почитуван пријател и долгогодишен фан на скијањето Дарко Стојановски. После премиерата на La Liste | Redefining Steep Skiing, мотивиран од денешното фрирајд и турно скијање, сподели со нас навистина ретки и добри фотографии од далечната сезона 1986-87 година од Попова Шапка, Шар Планина. Како и сега така и тогаш постоеше тој фанатизам да се скија и …

повеќе »

Изгубен низ Whistler

LOST IN WHISTLER joe olson

Дури и едно обично скршнување по нова падина на Бистра или Шара, може да ве чини неколку часа враќање кон цивилизација. Во случајов имаме прилично интересен пример,  кога при обична фрирајд сесија ќе залутате и скршнете малку од патот и моментот кога ќе се освестите дека сте ептен далеку од ски центарот, ама ептен… *Jon Olsson е професионален фри-скијач кој …

повеќе »

Кога ќе те изберат на ски патување од соништата

dream-ski-trip-on-the-powder-highway-freeride

Втора година по ред северно американската дивизија на Salomon прашува и избира, која е твојата ски дестинација од соништата? Канаѓанецот, Тим Лок беше доволно среќен, негова дестинација беше Британска Колумбија…  

повеќе »

Сечење на снегот (патеката) доведе до голема лавина

ski-cut-skiing

Со новиот снег на алпите и нови искуства. Ја пресече падината која сакаше да ја спушти, со намера да ја провери од лавинска опасност и притоа предизвика голема лавина. Локација: Шамони, Франција Како се прави сечење на падината

повеќе »

Нашиот познат музичар и член на аутдор заедницата Тони Зен номиниран за MTV Best Adria Act

1474971331-toni_zen_ema2016-freeride-ski

Покрај популарноста во музиката, Тони Зен е активен и во зоната на планините и скијањето. Деновиве е номиниран во групата артисти изведувачи за 2016, MTV Best Adria Act меѓу исто така популарните, Elemental , Luce , S.A.R.S , Siddharta и  Toni Zen. Гласај на овој линк, http://adria.mtvema.com/vote#cat=best-adria    

повеќе »

На Кожуф од февруари скијање со ратрак

Kozuf Januari 2016 (5)

Ски центар Кожуф објави извeстување до јавноста дека во зимската сезона 2015/2016 нема да биде во можност да ја обавува својата основна дејност од причина што регионалниот пристапен пат Р112, е затворен за сообраќај. Заради тоа, Одборот на директори од центарот донесе одлука во простанатиот дел од зимската сезона да се спроведуваат само Freeride операции. Ски центарот располага со две ратрак машини …

повеќе »
Оди на лентата со алатки