Tag Archives: љуботен

Априлски фрирајд репортажи за возрасни – Шар Планина

ljuboten freeride ski touring

Искачувањето на шарските врвови секогаш претставува предизвик, посебно во снежни услови кога пристапот со ски и сноборд опрема е многу по комплексен и е со висок ризик. Пристапувањето и искачувањата до одалечените врвови и снежни кулоари на Шар Планина во зони над 2500 метри траат и повеќе од 6 часа, но потоа на адреналинот и екстремното задоволството му нема крај. Во …

повеќе »

Eднодневна акција Љуботен 2016: “Опуштено, за Јовка”

jovka

Инспирирани од човекот кој страствено ја сакаше планината и дружењето во природа, а кој за жал не напушти прерано, неговите пријатели во негова чест, оваа недела нa 8 мај повторно оргаинзираат тура до врвот Љуботен, преку планинарскиот дом Љуботен за да да се потсетиме на вредностите и ликот на Јован Дамчевски – Јовка, а во исто време да се помине ден во природа. Под мотото …

повеќе »

Љуботен 2015: “Опуштено, за Јовка”

ljuboten-livadicko-oktomvri (8)

Љуботен 2015: “Опуштено, за Јовка” Наменето за: Семејства со мали и големи деца + авантуристи, планинари, планински велосипедисти, параглајдерсити и сите кои ја сакаат планината.Локација и датум: 16 и 17 мај; Планинарски дом ЉуботенСтепен на подготвеност: лесно до многу лесно.Опрема: топла облека, вреќа за спиење.Викендот, кој почнува во сабота 16.05.2015, скокнете ја Зоолошката, градското кафе или ручекот со пријателите и дојдете …

повеќе »

Отворена еднодневна акција на врвот Љуботен (2499 м.н.в.) на 3 мај 2015

ljuboten-livadicko-oktomvri (6)

Во недела на 3 мај,  планинарскиот клуб Македон организира oтворена еднодневна акција на врвот Љуботен (2499 м.н.в.). Турата започнува од с. Старо село (900 м.н.в), преку планинарскиот дом Љуботен (1650 м.н.в.) до врвот Љуботен на 2499 м.н.в. и е во траење од 5 часа (во зависност од спремноста на групата) и искачување на 1600 m висинска разлика. За оние кој …

повеќе »

ОТВОРЕНО ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ВО АЛПСКИ ДИСЦИПЛИНИ ПОПОВА ШАПКА

Ski klub Ljuboten Tetovo

ОТВОРЕНО ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ВО АЛПСКИ ДИСЦИПЛИНИ ВЕЛЕСЛАЛОМ  ЗА СНЕГУЛКИ, ЦИЦИБАНИ И ДЕЦА И СЛАЛОМ ЗА ДЕЦА ШАРПЛАНИНСКИ КУП ЗА ДЕЦА ПОПОВА ШАПКА, 21.-22. Март 2015 ПРОГРАМА Сабота   21. март 2015:  СЛАЛОМ (Деца)   ПРВА ТРКА: Оглед 09:00 – 09:30 Старт 10:00 ВТОРА ТРКА: Оглед 11:15 -11:45 Старт 12:00 Недела 22. март 2015: ВЕЛЕСЛАЛОМ Снегулки, Цицибани (една трка) Деца (две …

повеќе »

Искачување на мистериозниот врв

Ljuboten-1 36

Љуботен 2499 м.н.в., 18 мај 2014 Овој викенд тргнав кон родниот крај, тетовско Непроштено. Село сместено во подножјето на Шара. Познато по своите густи костенови шуми непосредно над селото, прекрасните тетовски јаболка и многуте оревови дрва по дворовите, црвениот извор со кисела вода и малиот водопад над него, барем 400 години стариот даб во дворот на црквата Св. Илија, по …

повеќе »
Оди на лентата со алатки