Tag Archives: dejan todevski

Репортажа од македонската екипа на трката Red Fox ELBRUS Skyrace 2017 / MKD Team

elbrus mkd aleksandar kirkovski makedon

Кратко видео од првото учество на македонски тим на трката “Ред Фокс Елбрус“ до највисокиот врв во Европа – Елбрус 5642 мнв. Видео кое деновиве имаше премиера на собирот во Младински Културен центар, во кино Фросина по повод “Светски ден на планината” во организација на Федерација на планинарските спортови. Целиот тим во состав, Александар Кирковски, Кирил Филиповски, Дејан Тодевски и …

повеќе »

Балканска триологија – Рекордот се притиска надоле

21106669_aleksandar kirkovski dejan todevski filip todorovski

Момците Александар Кирковски , Дејан Тодевски придружувани од Филип Тодоровски продолжуваат да притискаат на времето кое е потребно да се искачат трите највисоки планински врвови на балканот, Вихрен, Мусала и Митикас. Ако ги ставиме пресметките и нивната форма тогаш во следниот обид ќе треба да се поработи малку на шоферот што ќе вози доволно брзо, дури и тоа станува предизвик …

повеќе »

Дејан Тодевски реализираше подвиг за балканска почит

20245478_dejan todevski pk makedon

Планот на Дејан Тодевски (член на планинарското друштво Македон од Скопје) да искачи три балкански највисоки врвови повисоки од 2800 метри во еден ден, беше реализирана денеска на 2 август и тоа со време 19 часа и 23 минути. Искачени беа трите највисоки врвови на балканот, Вихрен 2914м на Пирин, Мусала 2925м – Рила, Бугарија и Митикас 2918м на планината …

повеќе »
Оди на лентата со алатки