Tag Archives: fis

ФИС правила за скијање

06 fis

1. Секој скијач е должен да се однесува така што нема да го попречува и доведува во опасност скијањето во околината. 2. Скијачот е должен да се прилагоди на своето знаење, теренските, временски прилики и бројот на луѓе на патеката. 3. Должен е да се прилагоди на рутата, така што нема да се загрози скијачот пред себе. 4. При претекнување треба …

повеќе »

Protect Our Winters влегува во партнерство со FIS и нивните програми за младите

106533_G08_W01 fis Protect Our Winters

Свеста за животната средина која не опкружува е прв чекор кон заштита на планетата и нејзините ресурси. Следниот чекор е обезбедување на практични мерки кои сите треба да ги применуваат во нивното секојдневно функционирање. Изминатата декада е најтоплата евидентирана, a 2016 година како најтопла година до сега. Во меѓувреме, северната хемисфера од 1970 година па наваму изгуби милиони квадратни километри напластен …

повеќе »

Како до попривлечен Светски куп во Алпско скијање

105547_G08_W01 fis Niklas Carlsson, Chairman of Sub-Committee for Alpine World Cup

Летото е добра можност да се направи ретроспектива и да се евалуира Светскиот куп во Алпско скијање (Audi FIS Ski World Cup) како производ и да се види каде има простор за подобрување. Niklas Carlsson, претседателот на Поткомитетот за Светски куп во Алпско скијање, го иницираше ова пред неколку години и првите резултати сега се веќе во пракса. Тој одговори …

повеќе »

Што стои позади перфектниот кадар

fis alpine photography

Фотографите и медиумите се многу важен линк меѓу светот на скијањето, ѕвездите и нивните фанови. Мала сторија и за луѓето кои ни ги пренесуваат најдобрите кадри и амбиент од снежнит арени. Професионалниот

повеќе »

Marcel HIRSCHER си заработи голем кристален глобус за сезона 2016/2017 во Велеслалом

Marcel Hirscher 00105

Марсел Хиршер е победникот во дисциплината велеслалом од Светскиот куп во Алпско скијање за сезонава 2016/17. Тој со победа на финалната трка во Аспен ја комплетираше титулата во најдобро светло. Второто и третото место сезонава во категорија Велеслалом им припаднаа на французите Матју Февр и Алексис Пинтураулт. Во последниот слалом натпревар од оваа сезона, утре победникот е веќе познат, останува само …

повеќе »

Илка Штухец и Петер Фил победници во категоријата спуст

99030_G08_W01 fis

Словенката Илка Штухец и италијанецот Петер Фил се шампионите во спуст. Тие победија во трките од завршницата од Светскиот куп во Аспен и со тоа ги освоија своите Кристални Глобуси во најбрзата дисциплина. Илка Штухец забележа успешна и победничка сезона, а стана и првата словенка која успеала да освои Кристален Глобус. “Пресреќна сум и се уште не сум свесна што …

повеќе »

Најдобри и најлоши тренерски совети

fis alpine ski 010

Тренерите се обидуваат да дадат најдобар можен совети на своите пулени – спортисти, да им се овозможи да ги извршуваат своите задачи и натпревари најдобро што можат. Но уметноста на менаџмент и мотивација, давање т.е добивањето на повратни информации не е лесна работа за нив. Што имаат да кажат некои од тренерите и скијачите од алпското скијање.  

повеќе »

Зошто forerunners – предвесниците се важни

98809_G06_W01 fis

Пред сите натпревари од Светскиот куп во Алпско скијање, се пуштаат таканаречените forerunners  “претходници” , на кои единствена задача им е финален тест проба на патеката, проценка на недостатоци и забелешки пред да стартуваат натпреварувачите. Ништо не се остава на случајноста, ниту пак се импровизира, колку и да изгледа неважно, при проверка и на најситни детали, одлука на судија, директор …

повеќе »

Банско – FIS SBX Светски куп

12803256_ FIS SBX World Cup bansko

Викендов Банско дебитира како домаќин на FIS SBX Светскиот куп . Утре и задутре се квалификациските трки во сноуборд и паралелен велеслалом, сабота и недела се трките. http://www.fis-ski.com/snowboard/cross/events-and-places/calendar/

повеќе »
Оди на лентата со алатки