Tag Archives: freeride

Fabio Studer

@fabiostuder – this spine gets tight! #voelklskis #volkl #unlessyourideit A post shared by Völkl International (@voelklskis) on Feb 19, 2018 at 12:27am PST  

повеќе »

Maewan – Екстремна Гренландска експедиција – скијање и планинарење

Maewan - Extreme skiing and mountaineering in Greenland

Неколку годишен проект, Maewan (името на бродот), патување околу светот, планинарење, качување карпи, скијање, алпинизам. Ерван Ле Лан е капетан на бродот и таткото на овој проект кој е мулти-дисциплинарна авантура за истражување низ седум мориња. Различно и надвор од комфорот на алпите, алтернатива на удобните хотели, хели скијање или скијање со ратрак…Еден од домородците на Грендланд коментира “Вие сте прилично луди, …

повеќе »

Ски туринг со брод низ Норвешките фјордови

Janne Tjärnström, Klas Granström, Chad Sayers and Per Ås at Stjernøya in Norway.

Норвешките фјордови и острови ги нудат некои од најдобрите ски тјуринг операции, базирани на брод, во прилог една кратка… Записи од Скандинавија По долг но благороден ден ден во планините и чорба од бакало, (потекло од португалската кујна) со солена норвешка риба, компири, кромид, домати и маслинки, како и локален ручек со месо од ирваси, седевме на палубата, без кошули …

повеќе »

Скијањето на Шапка се интензивира, снегот го има се повеќе

received_1621763291217955 Popova Sapka Shar planina freeride skijanje

Иако ги има малку на број, фрирајд скијачите и бордерите се веќе активни низ Шар Планина. Барем оние кои практикуваат турно скијање уште од месец октомври се насладуваат со снежните убавини на планината, но како се приближуваат зимските месеци, така и снежната граница се спушта подолу до ски центарот, па турното искачување станува попристапно и полесно. На Попова Шапка викендов …

повеќе »

Областа Рутерфорд, Британска Колумбија – фото приказна

ice-drop-bc-skier_h

Областа Рутерфорд, Британска Колумбија е позната и доста посетувана од фрирајд авантуристи. Пристапот дотука е само со моторни санки и во некои денови кога има добри условите може да го понуди најдоброто место за скијање на светот.  Џош Даек, шампион во фристајл скијање, не ја пропушти можноста да пролизга низ ледниците во таа област.  

повеќе »

Шар Планина – Canon freeride

canon freeride

Покрај илјадниците ски клипови, овој краток филм изработен по иницијатива на Милорад Саздовски, можеби е првиот краток македонски документарен филм за фрирајд скијањето овде на овие простори. Адреналинот, пејсажите, дивината, енергијата и возењата кои не се опишуваат се мотивите за овој краток филм снимен низ дивите предели на Шар Планина и живот поврзан со таа голема планина. Меѓу целата оваа …

повеќе »

Изгубен низ Whistler

LOST IN WHISTLER joe olson

Дури и едно обично скршнување по нова падина на Бистра или Шара, може да ве чини неколку часа враќање кон цивилизација. Во случајов имаме прилично интересен пример,  кога при обична фрирајд сесија ќе залутате и скршнете малку од патот и моментот кога ќе се освестите дека сте ептен далеку од ски центарот, ама ептен… *Jon Olsson е професионален фри-скијач кој …

повеќе »
Оди на лентата со алатки