Tag Archives: lindsey vonn

Магичниот Heinzi e предноста на Vonn

vonn 1 Heinz Haemmerle

Магичниот Heinzi e предноста на Vonn Непосредно пред Lindsey Vonn да скокне на последната трка на Олимпијадата во спуст што веќе се одржа денес, среда,  нервозен 55 годишен австриец ќе и го подаде оној пар скии за кои верува дека ќе бидат најбрзи. Heinz Haemmerle или “Magic Heinzi” како што го нарекува Vonn својот помошник кој е техничката поддршка на Американката и сервисер, а во …

повеќе »

Vonn и Shiffrin заедно, едноставно не е фер – неверојатен “тендем”

Lindsey Vonn Mikaela Shiffrin

Vonn и Shiffrin заедно, па ова едноставно не е ферски – неверојатен “тендем” Pyeongchang, Јужна Кореја Земислете ги Carl Lewis и Bolt заедно на ист Олимписки тим или пак Mark Spitz и Michael Phelps да се натпреваруваат на исти Игри. Женскиот состав на САД во Алпско скијање во Pyeongchang вклучува ваков неверојатен пар. Lindsey Vonn е докажано врвниот женски скијач …

повеќе »

Vonn и скубна на Goggia за трета победа во сезоната

117786_G08_W01 fis

Vonn и скубна на Goggia за трета победа во сезоната  FIS Алпско Скијање Светски Куп – Жени Алпски Спуст – Garmisch-Partenkirchen, Германија – Lindsey Vonn слави. Win #80!!!!! This was a big milestone in my career but it’s bittersweet. My teammate and friend @jacquelinewiles crashed hard today while fighting like she always does to finish the race. No news on …

повеќе »

Lindsey Vonn “Вежбам со мажите за да видам колку вредам”

lindsay vonn_1010574070

Ви пренесуваме во целост превод на интервјуто кое деновиве го направи Lindsey Vonn со италијанскиот весник Газета Дело Спорто  08 Ноември 2017 – Милано Најтрофејната спортистка во Светскиот Куп објаснува: “Се уште се надевам да ги победам момците во натпревар, затоа се подготвувам со нив и ги тестирам нивните можности. На овој начин ги тестирам своите можности “. И ловот по …

повеќе »

Везење на Lindsey Vonn на тренинг сесија

lindsey vonn alpine skiing

Деновиве многу од натпреварувачите во алпско скијање се на припреми и тренинзи, полека влегуваат во работен ритам низ зоните каде условите се најдобри за тоа. Американката Lindsey Vonn е во Нов Зеланд и таму ги врши своите припреми за натпреварите од новата сезона. Во прилог свежо видео од тековните тренинзи. "Zicki zacki" = a common slang phrase in German that refers …

повеќе »

Линдзи Вон сака да се натпреварува и со мажите

13332858_lindsey vonn Sailing

По рекордната сезона од Светскиот куп во алпско скијање, Линдзи Вон има план за следната година – да се натпреварува на машкиот Светски куп. Американката, која е рекордерка со 76 победи во сите дисциплини, минатата зима стана најдобра во спуст со 38 победи и освои осми кристален глобус во дисциплината. Повредата во Андора ја примора да се повлече предвреме и да ја …

повеќе »
Оди на лентата со алатки