Tag Archives: marcel hirscher

Злато за Hirscher во алпски комбиниран слалом

Alpine Skiing - Winter Olympics Day 4_Marcel Hirscher

Денес после неколку одложувања поради лошите временски услови се реализираа натпреварите од алпска комбинација – слалом. Marcel Hirscher очекувано како најдобар претендент, стигна до првото злато во оваа дисциплина. По него следат француските напаѓачи, Alexis PINTURAULT +0.23 и Victor MUFFAT-JEANDET +1.02.    

повеќе »

Marcel Hirscher победи во Шладминг за шлаг, Krsitoffersen видно револтиран гаѓан со снежни топки при второто возење

116035_G08_W01 fis

Големото финале од слаломскиот месец јануари, традиционално се одржа на ноќната трка во Шладминг, Австрија. Фантастична претстава, под рефлектори, со повеќе од 40.000  фанови кои го следеа во живо овој натпревар, знаменосец за сите слаломски скијачи. Во неделата во Кицбил, Henrik Krsitoffersen успеа да го победи Marcel Hirscher и да ја прекине победничка низа од последните пет слаломи. Но, австриецот го …

повеќе »

Марсел Хиршер ќе го прескокне стартот на сезоната

Marcel Hirscher 00105

Во изминатите два месеци, алпските тимови на ФИС го направија своето враќање на снегот и ја започнаа својата техничка подготовка за зимата. По тренинзите на мускулите во салата со месеци, тие беа желни да се тестираат и да ги користат скиите. Сепак, и покрај силното тело, повредите се неизбежни, а некои спортисти беа потсетени на ова пред и воопшто да …

повеќе »
Оди на лентата со алатки