Tag Archives: Mikaela Shiffrin

Vonn и Shiffrin заедно, едноставно не е фер – неверојатен “тендем”

Lindsey Vonn Mikaela Shiffrin

Vonn и Shiffrin заедно, па ова едноставно не е ферски – неверојатен “тендем” Pyeongchang, Јужна Кореја Земислете ги Carl Lewis и Bolt заедно на ист Олимписки тим или пак Mark Spitz и Michael Phelps да се натпреваруваат на исти Игри. Женскиот состав на САД во Алпско скијање во Pyeongchang вклучува ваков неверојатен пар. Lindsey Vonn е докажано врвниот женски скијач …

повеќе »

Mikaela Shiffrin не ги крие големите Олимписки соништа и надежи

Mikaela Shiffrin

Скијачката од САД Mikaela Shiffrin не ги крие големите Олимписки соништа и надежи Како најмлада Олимписка победничка во слалом со златен медал во Sochi само на 18 години, со нејзините 10 победи од Светскиот Куп оваа сезона е во неверојатен победнички ритам невиден уште од времето на Ingemar Stenmark. Постепено Shiffrin ги додаде брзите дисциплини во нејзиниот распоред — но …

повеќе »

Наместо да ја броиме годината со бројка, сакам да ја измерам со моменти – Mikaela Shiffrin

mikaela-shiffrin-sixpack

Од шумата информации често гледаме да ги извадиме оние информации што ќе ја оплеменат нашата мисла, ќе направат пат за додадена вредност и квалитет во размислувањето. Во прилог обраќање до јавноста на супер ѕвездата од светот на скијањето, младата Mikaela Shiffrin која испрати новогодишен поздрав и за тоа како го брои квалитетот на своето постоење.   “Ваквиот живот може да биде многу …

повеќе »
Оди на лентата со алатки