Викенд ски прогноза

27501099_ski patrola mavrovo

Работава е ….Каде е чадорот?! Ама дај и лопатата за снег…

Ако се прашувате кој ден е подобар за посета на планина и скијање, накратко, недела е далеку подобар ден. Утре, сабота е ден резервиран за дождот во зони и над 1500 метри паралелно со засилен ветар од југозападен правец, кој ќе донесе дополнителна топлина во корист на дождот, кој утре може да биде предизвик за квалитетот на дел од пониските стази на Попова Шапка и Маврово. Но, минатата недела имавме ситуација во која , токму делумно дождот и лапавицата односно влажниот снег придонесоа ски патеките да заледат и да бидат покомпакти, стегнати, отпорни на сонцето. Проблем ќе направи јужното струење, останува да видиме колку.

Низ горните зони на Бистра и Попова Шапка се очекува повеќе влажен снег, лапавица, а подоцна само снег… Дневевна температура на 1500 m околу 3°C.

На југот, на Пелистер и Галичица, топлината за нијанса поизразена.

pic07

 

За skimacedonia

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Оди на лентата со алатки