Академик Кедев го искачи Манаслу

Вести

Кардиологот кој ги има освоено сите 7 највисоки врвови на сите континенти, Сашко Кедев вчера во 9:40 часот по локално непалско време успешно се искачи на хималајскиот врв Манаслу во тим од 22 учесници, објави вчера водичот на експедицијата, познатоит Шерпа Мигма Г на својот фејсбук профил.

Mingma G
Yegsterday 6:12АМ
Manaslu Summit 2021-09-27

Congratulations to all our team members for the successful ascent of Mt.Manaslu ( True summit) at around 9:40am local time.

 1. Mingma Gyalje Sherpa (Mingma G) NEPAL
 2. Sashko Kedev macedonia
 3. Furtemba sherpa NEPAL
  4.Hari Thomas Mix USA
  5.Tamting Sherpa NEPAL
  6.Atoosa Manvi IRAN
  7.Mingmar Tshering lama NEPAL
 4. Liu Miha CHINA
 5. Dawa Kamey sherpa NEPAL
 6. Dawa Yangzum Sherpa NEPAL
  11.David Alfred Gotlieb USA
 7. Gina Marie Rzucidlo USA
 8. Peter johannes Boogaard NETHERLANDS
 9. Jill wheatley CANADA
 10. Vinayak Jay Malla NEPAL
 11. Prakash Gurung NEPAL
 12. Pemba nurbu sherpa NEPAL
 13. Dawa Gyalje Sherpa NEPAL
 14. Kili pemba sherpaNEPAL
 15. Thundu sherpa NEPAL
 16. Pemba Tenzing sherpa NEPAL
 17. Dawa Tenzing sherpa NEPAL

Манаслу (непалски: मनास्लु, познат и како Кутанг) е осмата највисока планина во светот на 8.163 метри (26.781 стапки) надморска височина. Се наоѓа во Мансири Химал, дел од непалските Хималаи, во западниот-централен дел на Непал. Името Манаслу значи „планина на духот“ и потекнува од санскритскиот збор манаса, што значи „интелект“ или „душа“. Манаслу првпат се искачи на 9 мај 1956 година, од Тошио Иманиши и Гјалзен Норбу, членови на јапонска експедиција. Се вели дека, со оглед на многуте неуспешни обиди на Британците да се искачат на Еверест пред Новозеланѓанецот Едмунд Хилари, „исто како што Британците го сметаат Еверест за своја планина, Манаслу отсекогаш бил јапонска планина“

Претходен написи
Петмина алпинисти загинаа на Елбрус
Следен напис
Од печат излезе UIAA прирачникот за планинарење на Македонски јазик