Алекс Хонолд ги разбива митовите на филмски сцени со качување

Вести

Алекс Хонолд знае повеќе за искачувањето од било кој друг на планетата. Отсекогаш бил познат во светот на качувањето, но кога ги качи соло 1.000-тe метри на Ел Капитан на Јосемити, привлече внимание и за остатокот од светот. National Geographic го нарече „најголемиот подвиг на чисто качување во историјата на овој спорт“. За нешто помалку од четири часа, Хонолд, кој е несомнено еден од најдобрите качувачи на земјата, го заврши монструозното искачување.

Затоа GQ Sports го повика да ги разбие митовите за сцените со качување по карпи од филмови, вклучително Mission: Impossible – Ghost Protocol, Wonder Woman, The Big Bang Theory, The Eiger Sanction, Captain Fantastic, Cliffhanger и K2. Излезе дека Холивуд не секогаш се држи до реалноста. Големо изненадување, нели? Во секој случај ова е навистина забавно да се гледа доколу ги знаете принципите на качувањето 🙂

Претходен написи
ТАВ НАЈАВИ: РЕДОВНА АВИОЛИНИЈА СКОПЈЕ – МОСКВА
Следен напис
Мечки по патот кон домот Љуботен