Американски планинар се искачи на „тројната круна“ на Еверест

Вести

Познат американски планински водич ја постигна познатата „тројна круна“ во регионот на Еверест, искачувајќи се три врва – Монт Еверест, Лотсе и Нупце – во една сезона.

Гарет Медисон (44) се искачи на Лоце, четвртиот највисок врв на светот со 8.516 метри во четвртокот, еден ден откако го направи своето 13-то искачување на Еверест, на 8.849 метри највисоката планина во светот, изјави Ишвари Паудел од компанијата Himalayan Guides која му помага на Мадисон со логистика.

Медисон, кој е сопственик на компанијата Madison Mountaineering со седиште во Сиетл, на 8 мај се искачи на помалиот, но технички тежок врв Нупце, на 7.855 метри.

„Многу е тешко да се искачат сите три врва во една сезона и само неколку други планинари го направија тоа“, рече Подел.

Паудел рече дека Медисон бил придружуван од тројца шерпи на сите три врвови.

„Ние сме исклучително горди на тимот и ова огромно достигнување“, рече Медисон на веб-страницата на неговата компанија.

Претходен написи
Полски турист се здобил со повреда на Матка
Следен напис
Килијан Џорнет избега од Еверест по лавина