Голема лавина во популарен швајцарски скијачки центар

Вести

Голема лавина се случи вчера во планинска област во близина на скијачките патеки во швајцарската долина Саас, соопштија властите.

Нема извештаи за исчезнати лица, но под снегот можно е да се затрупани до пет лица. Досега се спасени две лица, без поголеми повреди, изјави портпаролот на полицијата.

Полицијата и хуманитарните работници се распоредени со пет хеликоптери во областа, популарен ски-центар во кантонот Вале.

Претходен написи
Гвинет Палтроу не е виновна за несреќата при скијање
Следен напис
Ски регионите под снег ќе има ли скијање