Еверест слави 100 години од првата експедиција

Вести

Факт е дека секое дете знае: Монт Еверест е највисоката планина во светот.

Тоа е вистина која се чувствува древна и неизбежна, неприкосновена сигурност која привлекува стотици алпинисти да се обидат да го достигнат врвот секоја година – затоа што, според зборовите на Џорџ Мелори, еден од првите планинари што го освоил, „тоа е таму“.

Сепак, оваа фасцинација со планината чие историско тибетско име е Qomolangma („Света Мајка“) е модерен феномен и првата извидничка мисија на нејзините падини беше завршена пред само еден век, на 25 октомври 1921 година.

Ова е приказна за тоа како Монт Еверест стана врвниот авантуристички предизвик на нашето време.

Станувајќи највисок

Во 19 век, Британската империја беше глобална индустриска суперсила, со нагон кон истражување и мајсторство. Местата, луѓето, па дури и самото време (стандардизиран временски систем за прв пат беше воведен на британските железници во 1847 година), требаше да се категоризираат и измерат.

Големото тригонометриско истражување беше 70-годишен проект на Источноиндиската компанија која ја примени оваа научна прецизност на индискиот потконтинент, воспоставувајќи го разграничувањето на британските територии во Индија и висината на врвовите на Хималаите.

Имаше неколку поранешни кандидати за титулата „највисока планина во светот“: Чимборазо на Андите. Нанда Деви и Канченџунга на Хималаите.

Тоа беше во 1856 година кога претходно занемарениот врв XV – наскоро ќе биде Монт Еверест – беше официјално прогласен за највисока планина во светот над морското ниво, со 8.839,8 метри. Неговата официјална висина денес е малку повисока – 8849 метри.

Стекнување англиско име

„Луѓето со години чекаа да измерат некои од овие врвови, бидејќи тогаш се чинеше дека никој нема начин да стигне до нив, а уште помалку да се искачи на нив“, објаснува Крег Сторти, автор на „Лов на Монт Еверест“, објавена овој месец.

Врвот XV стоеше на границата на Непал и Тибет (сега автономен регион на Кина) и двата беа затворени за странци.

Висината на планината беше пресметана преку серија триангулациски мерења кои беа спроведени на околу 170 километри во Дарџилинг, Индија.

Ендрју Во, британски генерален геодет на Индија, успешно тврдеше дека бидејќи двете земји се недостапни, не може да се најде локално име и дека Peak XV треба да го носи името на неговиот претходник во улогата, Џорџ Еверест.

Еверест, кој првично се спротивстави на честа што му беше доделена, немаше директна вмешаност во откривањето на планината, ниту пак некогаш добил можност да ја види.

Отворање за аутсајдери

Се смета дека човечката историја на Еверест започнала околу 925 година со изградбата на манастирот Ронгкук на северната страна на планината. Но, првиот познат обид да се искачи на него беше британската извидничка експедиција која тргна во 1921 година.

Конвенцијата на Ласа од 1904 година, по британската инвазија предводена од Френсис Јангхасбенд, беше трговскиот договор што овозможи Британците да можат да влезат во Тибет.

Експедицијата од 1921 година ја водеше англо-ирскиот истражувач Чарлс Хауард-Бури и го вклучи Џорџ Мелори, кој ќе умре на експедицијата на Еверест во 1924 година, а неговите останки не беа пронајдени дури 75 години подоцна.

Златното доба на планинарењето

Во Европа, качувањето планина станало спорт – наместо практична, политичка или духовна активност – во 18 век. До средината на 19-тиот век – „златното доба“ на алпинизмот – високите врвови на Алпите беа искачени, од Мон Блан до Матерхорн.

Вниманието се сврте кон крајот на 19 век и кон Америка и Африка, но главниот и најголем предизвик останаа Хималаите.

Англичанец по име Алберт Ф Мамери бил западен пионер во Јужна Азија, загинал на Нанга Парбат во 1895 година.

Сторти вели: „Спојот на созревањето на планинарството и присуството на Британија во Индија, доведе [речиси] неизбежно луѓето од една мала островска држава да доминираат во планинарењето на Х Еверест во 21 век

Иако експедицијата од 1921 година не се обиде да го достигне врвот, таа секако го отвори патот за првото успешно искачување во 1953 година, предводено од Тензинг Норгај и Едмунд Хилари – и за многу други што следеа.

Изработка на рутата

Во првите три децении од експедициите на Еверест, планинарите се приближуваа на врвот од северната страна, што е значително потешко искачување.

Првата извидничка мисија тргна од Дарџилинг на 18 мај 1921 година на петмесечно патување и ги поставуваше темелите за еден век планинари што следеа.

Денес, авантуристите пристапуваат од југ, каде што, вели Сторти, поголемиот дел од патувањето е „прилично лесно качување по планината, воопшто не е технички тешко. Луѓето со многу мало искуство во качување можат да фрлат 60.000 долари и имаат добри шанси да стигнат до врвот додека времето e добро и шерпасите се грижат за нив“.

Лу Џиерзак, главен уредник на експертите за авантури на отворено Outforia, вели дека „Еден голем напредок беше формирањето на тим од високо квалификувани непалски планинари познат како Icefall Doctors во 1997 година.

„Лекарите на Icefall Doctors воспоставија рута низ Ледениот водопад Хумбу, кој е еден од најопасните делови на популарната рута Јужен Кол. Без нив, бројот на комерцијални експедиции на Еверест секоја година нема да биде ни приближно висок како што е денес. Меѓутоа, многу лекари, водичи и носачи од Непал од Icefall Doctors ги загубија своите животи во последниве години додека работеа во овој опасен дел од планината“.

Учење како луѓето се справуваат на надморска височина

Еден од луѓето во експедицијата од 1921 година беше шкотскиот хемичар Александар Келас, чија претходна пионерска работа на физиологијата на висока надморска височина беше клучна за иднината на хималајското инженерство.

На почетокот на 20 век, многу малку се знаеше за ефектите врз телото, бидејќи „никој сè уште не бил толку високо“, вели Сторти.

Келас, искусен алпинист, беше дел од извидничката мисија на Еверест, но почина од срцеви проблеми само еден ден пешачење пред да стигне на планината.

Сторти вели: „Тој само тивко ја извршуваше својата работа, стана експерт за височина и ефектите врз човечкото тело, (и) направи некои од најспектакуларните искачувања на некој од неговата генерација“.

Дзиерзак вели: „Најголемиот физиолошки предизвик за искачување на Монт Еверест се негативните ефекти што ги има качувањето на високи височини врз човечкото тело.

Долготрајната изложеност може да предизвика вртоглавица, главоболка, замор, гадење и отежнато дишење, меѓу другите знаци и симптоми. Дури и кога алпинистот не се чувствува особено болен, повеќето планинари треба да застанат на неколку вдишувања по секој чекор додека се искачуваат на највисоките падини на Еверест“.

Алпинистите воопшто не користеле кислород на првите експедиции, но денес „имаат пристап до подобрени дизајни и регулатори за маски“, вели Џиерзак. „Но, дури и тогаш, планинарите сè уште имаат проблеми со маските за кислород и замрзнувањето на регулаторите, што го прави качувањето на високи височини ризичен бизнис“.

Џиерзак додава: „Другиот голем физички предизвик за искачувањето на Еверест е огромното време кое е потребно за да се искачи на планината. Повеќето планинари поминуваат месеци на планината поставувајќи посредни кампови долж нивната рута“.

Развивање на специјализирана облека и опрема

Се вели дека кога ирскиот драматург Џорџ Бернард Шо видел фотографија од извидничката експедиција во 1921 година, облечена во нивната едноставна облека од волна, памук и свила, ги опишал како „пикник во Конемара изненаден од снежна бура“.

Сторти вели: „Опремата за качување беше многу примитивна, облеката исто така. Чизмите беа од ткаенина, а не од кожа. И така, ако се појават бури – главниот ризик на Еверест е времето, а не теренот, освен од север – тие ризикуваат сериозни смрзнатини“.

Џиерзак вели дека имало голем број големи технолошки достигнувања во опремата помеѓу 1920-тите и сега, првенствено во облеката и опремата за качување. „Современите достигнувања во дизајнот на ткаенината и синтетичката изолација навистина ја променија играта во планинарењето. Водоотпорните ткаенини што дишат, кои ги земаме здраво за готово денес, како Гор-Текс, беа навистина револуционерни кога првпат се појавија на пазарот кон крајот на 1960-тите.

Што се однесува до опремата, „Малори и неговите колеги алпинисти користеа конопни јажиња, чизми со шајки, дрвени цепини и метални клинови за искачување“, вели Џиерзак. „Овие беа најсовремени парчиња опрема во 1920-тите, но тие не можат да работат толку добро како најлонските јажиња, дерези и металните цепини што ги користиме денес“.

Еверест во 21 век

Иако експедицијата од 1921 година не се обиде да го достигне врвот, таа секако го отвори патот за првото успешно искачување во 1953 година, предводено од Тензинг Норгај и Едмунд Хилари – и за многу други што следеа.

„Еверест сега е една од најпопуларните големи планини за искачување во светот, а со тоа доаѓа и прилив на пари и инфраструктура во регионот“, вели Џиерзак. „Сепак, популарноста на Еверест има свои предизвици. Пренатрупаноста на рутата Јужен Кол е вистински проблем, како и големите количини ѓубре на планината“.

Премногу луѓе на Еверест, во минатото, се соочија со трагедија. На 11 мај 1996 година, 12 лица загинаа откако снежните виулици ги зафатија планинарите од кои некои доцнеа во нивното искачување поради тоа што мораа да чекаат во ред.

Речиси 900 луѓе стигнаа на врвот во 2019 година – рекордна година, но и година во која загинаа 11 луѓе. Таа година, исто така, создаде незаборавна слика на долга опашка од планинари кои чекаат да се искачат.

Загрижува и климатските промени. Вели Џиерзак: „Веќе постои загриженост за тоа како затоплувањето на температурите може уште повеќе да го дестабилизира ледениот водопад Хумбу, што ќе го направи поопасно да се премине“.

И покрај опасностите, фасцинацијата на Монт Еверест за планинарите не покажува знаци дека опаѓа 100 години по таа прва експедиција. Неговата смртоносна привлечност несомнено ќе ги инспирира генерациите авантуристи што доаѓаат.

Претходен написи
Вебинар „Жени на планина“
Следен напис
Планинарка од Скопје паднала од карпа при искачување на Кораб