Кристин Харила се искачи на десет од 14-те највисоки врвови на планетата во рекордно време

Вести

36-годишната Норвежанка веќе е пред распоредот на Нимс Пурја на 14-те врвови. Таа рече дека нејзината мисија е да докаже дека експедициите на голема височина не се само машка игра. Харила (36) се справува со сите 14 врвови заедно со двајца непалски водичи, Пасдава Шерпа и Дава Онгчу Шерпа. Макалу го одбележа шестиот врв на групата и дојде само 29 дена по нивното искачување на Анапурна, што ги помести два дена пред тековниот брзински рекорд од 6 месеци и 6 дена, воспоставен од Нирмал „Нимс“ Пурја во 2019 година. Оттогаш, Харила додаде уште четири врвови на својот резултат: К2, Нанга Парбат, Брод Пик и Гашербум II.

Во 2021 година, Харила се насочи кон Монт Еверест, но експедицијата тргна на погрешна нога. На патувањето до базниот камп, страдаше од повраќање и висинска болест и мораше да застане во селото Шерпа Лобуче, еден ден пешачење од базниот камп Еверест. И покрај болеста, Харила туркала напред на планината. Се искачи со импресивна брзина и забележа непланиран светски рекорд, станувајќи најбрзата жена која некогаш ги споила Монт Еверест и Лоце во едно искачување. Таа ги достигна двата врва за помалку од дванаесет часа.

Последниве години, искачувањето на 14-те највисоки планини на планетата во една година стана подостапно поради употребата на хеликоптерски транспорт помеѓу базните кампови, системи за вештачки кислород и се поголем број непалски експедициски компании кои се специјализирани за искачувања. Ризикот и предизвикот сè уште се екстремни, но најголемата пречка за Харила и другите кои го прават подвигот, доаѓа неколку месеци пред да стапнат на планината.

Собирањето средства за плаќање на проект од ваков карактер беше нејзиниот примарен предизвик. „Поголемиот дел од проектот, плаќам сама. Сонот би бил да се најде една голема компанија која би се пријавила да ме поддржи“ – изјави таа.

Претходен написи
ФПСМ започна со обука за планинарски водичи во Косово
Следен напис
АВТОМОБИЛ УДРИ МЕЧКА НА ПАТОТ ДЕБАР-МАВРОВО