Можете ли да го посочите Монт Еверест?

Вести

Астронаутот на НАСА Ванде Хеи сподели неверојатна слика од огромниот планински венец додека орбитира 250 милји над површината на Меѓународната вселенска станица. Космонаутот Ванде Хеи ја сподели сликата на Твитер, прашувајќи ги своите следбеници дали можат да го најдат Монт Еверест на фотографијата. Многу корисници на Твитер ги споделија своите претпоставки во коментарите на сликата, со неколку точни одговори, а други не се ни обидоа бидејќи тоа беше речиси невозможно.

Монт Еверест е висок 8848 метри, што го прави речиси невозможно да не се забележи на Земјата – но масивната планина тешко може да се посочи од 250 милји над површината.

Ванде Хеи пристигна на ISS во април, патувајќи со двајца руски космонаути, Олег Новицкли и Пјотр Дубров. Многу астронаути поминаа време на бродот правејќи неверојатни слики од Земјата.

Претходен написи
За прв пат „искачена“ највисоката планина на светот
Следен напис
Јахорина се засили со уште еден шестосед