Најбрзата гондола на свет ќе ја имаат Les Trois Vallées

Вести

Оваа сезона во големата скијачка зона на Val Thorens и Les Trois Vallées (Трите долини) на располагање ќе биде ганц нова супебрза гондола ” La Masse“.

Сосема новa, ултра брза гондола се очекува да донесе неколку големи промени кога станува збор за достигнување на најубавите врвови во Трите долини. Од дното до врвот на Ла Мас, патувањето ќе одземе само 8 минути, што го прави еден од најбрзите гондоли во Франција. Слична ваква супербрза и луксузна гондола има и во Val-d’Isère.

Новата инвестиција се градеше летово, а чини 22 милиони евра, капацитетот е 2800 скијачи на час.

Прочитајте повеќе за скијање во Франција, придружи се!

Претходен написи
Цвета бизнисот за производителите на лифтови
Следен напис
Ски школа АСК СКАДИ Маврово 2022