Непалските алпинисти испишаа историја со изкачување на K2 во зимската сезона

Вести

КАТМАНДУ: Најмалку 10 непалски алпинисти ја испишаа историјата на високогорството, правејќи го попладнево првото зимско искачување на вториот највисок врв на светот.

Легендарните алпинисти Мингма Шерпа и Нирмал Пурја (Нимсдаи) заедно со други непалски Шерпа алпинисти стоеја на врвот на планината К2 (8.611 м) во масивот Каракорам околу 17 часот по локално време, според организаторите на експедицијата. Тие сега стануваат sвезди во светот на алпинизмот.

Меѓу 14 врвови над 8.000 метри во светот, К2 остана единствената планина без искачување во зимската сезона. „Но, непалските алпинисти го направија Непал и светскота алпинистичка заедница горди со успешно искачување на дивата планина денес во зимски услови“, рече Чанг Дава Шерпа, директор на експедиција на Seven Summit Treks, споделувајќи ги информациите од базниот камп К2.

„Денес, Минга Шерпа, Нирмал Пурја, Мингма Давид Шерпа, Гелје Шерпа, Сона Шерпа, Мингма Тензи Шерпа, Пем Чири Шерпа, Дава Темба Шерпа, Кили Пемба Шерпа и Дава Тенинг Шерпа го качија врвот на планината К2“.

Нирмал Пурја „Нимсдаи“ по искачувањето на врвот сподели: „Многу посебен момент. Целиот тим чекаше 10 метри под врвот за да формира група, а потоа заедно излегоа на врвот, додека ја пеевме нашата Непалска химна. Горди сме што бевме дел од историјата на човештвото и покажавме дека соработката, тимската работа и позитивниот ментален став можат да ги зголемат границите на она што го чувствуваме можно“.

Најмалку 60 алпинисти од четири различни експедиции веќе стигнаа во регионот Каракорам за да се обидат да се искачат на К2 оваа сезона. Од првиот зимски обид во 1987 година, направени се само неколку зимски експедиции на К2, но никој од нив не успеа да надмине над 7,650 метри. Дури и во лето, од првото искачување во 1954 година, само 450 луѓе ја качија планината.

Бидејќи Непал е дом на осум од 14 врвови над 8.000 метри, првиот рекорд на искачување за сите овие врвови е на странски алпинисти. „Затоа решив да се спротивставам на К2 оваа сезона да се обидам да ги ставам непалските алпинисти на списокот на првото искачување“, сподели Мингма Гјалје Шерпа, сопственик на „Imagine Nepal Treks“ пред да замине за К2 минатиот месец.

Роден во Ровалдинг, долината на алпинистите, Шерпа е исто така првиот кој се искачи на планините Чеки-Го (6,257 м), планината Бамонго (6,400 м) и планината Чобује (6,685 м) преку западната страна. Шерпа, кој има комплетно непалски тим од тројца искусни Шерпи на К2 оваа сезона, застана на врвот Г-II, правејќи го 12-та осум-илјадарка на кој се искачи без да користи дополнителен кислород минатата година. Петкратниот качувач на Еверест исто така стана првиот непалски алпинист што направил најмногу искачувања на врвовите од 8.000 метри без да користи дополнителен кислород.

Слично на тоа, Нимсдаи веќе го постави светскиот рекорд со качување на сите 14 врвови над 8.000 метри за шест месеци и шест дена, што е најкратко време за искачување на сите 14 врвови, во 2019 година. Исто така, Мингма Давид е најмладата личност што ги завршила сите 14 највисоки врвови во светот.

Во меѓувреме, претседателот на Непалското планинарарско друштво Санта Бир Лама им честиташе на непалските алпинисти што создадоа историја во планинарскиот свет. Шефицата на Здружението на качувачи на Еверест, Маја Шерпа исто така рече дека нивното достигнување ја направи горда целата планинарска заедница. Понатаму, искачувачот на Еверест и член на НМА, Шива Бахадур Сапкота, посака нивно безбедно спуштање. „Тие ја докажаа силата и одлучноста на непалските алпинисти“, додаде Сапкота.

Ваквиот пристап кон големите потфати само покажува дека успехот е возможен само со колективни напори, труд и организација, наспроти егоистичните обиди за личен успех.

Претходен написи
Ексклузивно од К2: Извештаи на Алекс Гаван од базниот камп
Следен напис
81во издание на Hahnenkamm трките од Светскиот Куп во Алпско скијање