Оваа зима не чекаат правила на европските скијачки центри кои се дефинирани согласно епидемиолошката состојба.

Вести

Австрија – од понеделник правило 2G

Во Австрија е одлучено од понеделник, 8 ноември 2021 година, да важи само правилото 2G, што значи вакцинирани или прележани во последните 6 месеци. Ниту антигенот, ниту PCR тестот, ниту неутрализирачкиот тест за антитела веќе не се признаваат. Според овој нов, важноста на зелениот сертификат е 9 месеци од втората доза, а кој сега ќе се вакцинира за прв пат ќе треба да направи дополнителен ПЦР тест чија важност е 48 часа, додека не поминат 3 недели кога треба прими ја втората доза. Во Австрија правилата се менуваат според бројот на пациенти на интензивна нега.

Италија – Влезот во гондолите нема да биде возможен без сертификат за КОВИД

Во гондолите нема да може да се влезе без сертификат за КОВИД, има и други опции – потврда за прележана корона или тестирање на секои 48 часа, што е скап и неефикасен метод, вели Адријан Ритерман, ски инструктор во Италија. Правилата ги чекаат и оние кои ќе одат на Доломитите. „Во Доломитите сè уште не е сè дефинирано, најверојатно ски картата ќе се потврдува секое утро со онлајн регистрација за секој ден, ќе се издава по име, презиме, датум на раѓање за да се увериме дека сегашната картичка за ковид е актуелна“, објасни Томислав Шепиќ, член на Извршниот одбор на ISIA, од Меѓународната асоцијација на ски инструктори. Што се однесува до забавите после скијање, се наведува дека ќе бидат со седење, што и да значи тоа.

Бугарија – Зелен сертификат

Бугарија се подготвува за стартот на новата зимска сезона, а согласно епидемиолошката состојба се менуваат и правилата. Бугарската министерка за туризам Стела Балтова објаснува во кои услови е потребен зелен сертификат, а во кои не. „Според истражувањето на Министерството за туризам, 74 отсто од Бугарите сметаат дека условите за зимската сезона се одлични. Сепак, во согласност со пандемијата, постојат правила кои треба да се утврдат во согласност со епидемиолошката состојба. Еден од нив е присуството на зелен сертификат“, рече таа. Во хотелите, овој документ не е потребен. „Меѓутоа, за да ги користите сите услуги во сместувањето и рестораните, треба да покажете документ за вакцинација, минато боледување или негативен ПЦР тест“, рече таа, додавајќи дека оваа сезона се зпочнува така што зелен сертификат не се бара за влез во скијачките објекти и ски-лифтовите. Според неа, засега нема да има посебни зони за ковид и карантински хотели.

Претходен написи
Алекс Хонолд ја скија најголемата планина во Калифорнија
Следен напис
Конкурс за најдобра планинска фотографија (по повод Денот на планината – 11 Декември)