Слепиот Хонг се искачи на Монт Еверест

Вести

46-годишниот Кинез Занг Хонг го искачи највисокиот врв на светот од непалската страна, со што стана првиот слеп човек во Азија и третиот во светот што се искачи на Монт Еверест.

„Без разлика дали сте хендикепирани или нормални, дали сте го изгубиле видот или немате нозе и раце, не е важно сè додека имате силен ум, секогаш можете да завршите нешто што другите луѓе ви го велат не може “, изјави Занг.

Занг го заврши подвигот на Хималаите висок 8.849 метри на 24 мај заедно со тројца водичи и се врати во базниот камп во четвртокот, на 27 мај.

Роден во југозападниот кинески град Чонгкинг, Занг го изгуби видот на 21 година поради глауком.

Тој беше инспириран од Ерик Вајхенмајер, слеп американски планинар кој го качи Еверест во 2001 година, и започна да тренира под водство на неговиот пријател водич на планина, Кианг Зи.

„Сè уште бев многу исплашен, затоа што не можев да видам каде одам и не можев да го најдам тежиштето, па понекогаш ќе паднев“, рече Занг. „Но, постојано размислував, бидејќи иако беше тешко, морав да се соочам со тие потешкотии, ова е една компонента на искачувањето, има потешкотии и опасности и ова е значењето на искачувањето“.

Претходен написи
Измени на Законот за управување со кризи за примена на европскиот број за итни повици
Следен напис
Децата треба да бидат во природа 4-6 часа секој ден