Снежно невреме го зафати регионот, Македонија е следна

Вести

Синоќа во Хрватска времето почна значително да се влошува во текот на вечерта, додека делови од земјата беа погодени од обилни врнежи од дожд и снег, кои продолжија во текот на утрото. Како што пренесуваат медиумите, делови од Хрватска беа погодени од вистинско снежно невреме.

На повисоките места снегот веќе обилно паѓа, а на места има и снежна бура и се формирала снежна покривка од неколку сантиметри.

Поради зимски услови и бурни ветрови на патните правци низ Лика и Горски котар, камионите со приколки се исклучени на постојката Вукова Горица (А1) во правец кон Риека/Дубровник и постојката Киковица (А6) во правец кон Загреб.

Претходен написи
Младински планинарски камп на Попова Шапка
Следен напис
Забелеа планините и во Србија