Телото на загинат планинар е пронајдено на Прењ

Вести

Лавина се покрена утрово кај врвот Цетина на Прењ у Јабланицу, саопштено, во која загина еден од двајцата алпинисти кои се искачија на планината. Лавината целосно затрупала еден планинар, а неговото тело било на недостапна локација, потврди поранешниот претседател на Планинарскиот сојуз на БиХ, Зехрудин Исаковиќ.  

Првиот тим на Службата за спасување на планини на БиХ веќе дојде до телото на загинатиот планинар, припадник на вооружените сили на БиХ на планината Прењ, пренесува РТС.

„Првиот тим излезе на терен и го подготви транспортот на телото. Ни претстои многу долг и тежок транспорт, на многу стрмен и захтевен терен. Ветерот е силен, па хеликоптерот не може да работи. Ветрот беше малку послаб пред да се стемни, но сепак е силен“, рече Зденко Мариќ од Горската служба за спасување.

Тој наведува дека други екипи одат кон Прењ и дека на теренот има помеѓу 50 и 60 лица од разни спасувачки служби, од цела Босна и Херцеговина.

„Телото на младиот човек беше пронајдено под снегот“, рече Мариќ за Кликс.

Другиот планинар кој денес беше на Прењ со Шимиќ се чувствува добро и активно учествува во акцијата за извлекување на телото.

Претходен написи
Манасулу: Моро се симна по пар дерези?!
Следен напис
Реакција на UIAA: Ограничување на пристап во Националниот парк Галицица