Трагична смрт на тркач на PTL

Вести

Во 01:30 часот по средноевропско време во вторник, 23-ти август, Комитетот за трки на UTMB Mont-Blanc беше информиран дека тркач на PTL доживеа сериозна несреќа во близина на глечерот Refuge de Plan. Тркачот беше со својот тим на официјална патека, која е обезбедена за PTL и обележана во текот на целата година, помеѓу Col de Tricot и Refuge de Plan Glacier.

На местото на настанот излегла спасувачка хеликоптерска екипа, по што констатирала смрт на тркачот.
Тркачот вклучен во инцидентот е бразилски државјанин, а од почит кон семејството, организаторите ќе ја задржат својата анонимност.

PTL е автономен ултра-издржлив пешачки настан од 300 километри и 25.000 метри искачување, во кој учествуваат тимови од 2 или 3 тркачи. Учесниците се следат со GPS во секое време на целaта рута.
За да учествувате на овој настан, апликациите се избираат од списокот со искуство поднесен од секој воспоставен тим.

Сите тимови на PTL се информирани за ситуацијата. Настанот продолжува, а секој тим ќе одлучи дали да продолжи. UTMB изразува сочувство до семејството и пријателите на жртвата.

Претходен написи
ЈА ШТИТАМ БЕЛАСИЦА ПОВИКУВА НА ЕКО-МАРШ
Следен напис
DJI Mavic 3 лета од врвот на Еверест