Француски скијач за влакно избегна смрт

Вести

Скијач за влакно ја избегнал смртта заглавувајќи ги скиите во снег и мраз откако паднал од ледениот процеп додека скијал на планината Меије, позната по екстремното скијање. Планината се наоѓа на француските Алпи. Ужасното лизгање во провалија е снимено од кацигата на скијачот.

„Имаше навистина многу среќа“, вели Тибо Арнол, пријател на францускиот скијач кој бил таму во моментот на инцидентот.

„Тоа беа најдолгите 20 минути во нашите животи за нас кои се качивме на ски-лифтот и моравме да почекаме додека не стигнеме доволно високо за да го спасиме“.

Арнолд проценува дека падот бил најмалку 15 метри.

„Сите бевме опремени со појаси и цепини, но нашиот пријател успеа сам да излезе додека чекаше да му се придружиме за да го обезбедиме со јаже“, рече тој.

Претходен написи
Снег на македонските планини
Следен напис
Непал издаде рекордни 454 дозволи за искачување на Монт Еверест