Јахорина се засили со уште еден шестосед

Вести

На Јахорина минатата недела беше пуштена во употреба уште еден нов шестоседот, со што се заокружи циклусот инвестиции реализирани во текот на изминатото лето.

Капацитетот на шестоседот е 2.400 скијачи на час, долг 570 метри и возењето со ова инсталацијата трае околу 2 минути. Притоа е изградена сосема нова скијачка патека со соодветна ширина и подвижна лента која е идеална за почетници. Целта на инвестицијата е гостите од викенд-центарот да имаат лесен и брз пристап до ски-центарот и тоа е овозможено со овој проект.

За 43 дена скијање на Јахорина скијале 110.000 скијачи, што е за 50 отсто подобро со истиот период лани. Прометот е надминат за 60 отсто во однос на претходната година. На Јахорина моментално е во функција комплетниот вертикален транспорт и сите 47 километри добро подготвени скијачки патеки. Покрај одличното скијање во текот на денот од 9 до 16 часот, скијачите на Јахорина имаат можност да уживаат и во ноќното скијање секој ден од 18 до 21 часот. Во функција се и двете кабински гондоли, Пољице и Партизан, додека гондолата Пољче ги превезува гостите до врвот до Олимпискиот бар и е достапна за панорамско возење до 23 часот, каде што навечер се организираат забави.

Претходен написи
Можете ли да го посочите Монт Еверест?
Следен напис
Биљал Касами градоначалникот на Тетово најави нова гондола кон Попова Шапка